Mistrz słowa Jacek Cygan gościem Wydziału Cybernetyki WAT

24 kwietnia nasz Wydział odwiedzi wyjątkowy absolwent – Jacek Cygan. Podczas spotkania studenci będą mieli okazję do pośpiewania „To nie ja”, „Wypijmy za błędy” czy „Dumka na dwa serca”. Te utwory nuci dziś cała Polska. O kulisach powstania tych i innych piosenek opowie nam Jacek Cygan, który od czasu do czasu odwiedza nasz Wydział.

Jacek Cygan: mistrz słowa, twórca przebojów

Jacek Cygan, wielki artysta polskiej sceny muzycznej, od lat zdobywa serca publiczności swoimi niezwykłymi tekstami piosenek. Urodził się 6 lipca 1950 roku w Sosnowcu, ale to Warszawa stała się miejscem, gdzie jego talenty artystyczne zakwitły w pełni. Po przeprowadzce w 1968 roku, Jacek Cygan rozpoczął studia na Wydziale Cybernetyki WAT. To właśnie tutaj, wśród liczb i algorytmów, kiełkowała jego miłość do słowa i dźwięku. Po ukończeniu studiów w 1973 roku, Jacek Cygan rozpoczął swoją muzyczną podróż, pisząc teksty piosenek, które szybko zdobyły popularność i uznanie. Ponad tysiąc tekstów, które stworzył, to nie tylko zbiór słów - to historie, emocje, życiowe refleksje zamknięte w dźwiękowej formie. Jego teksty stały się podstawą dla wielu przebojów, które trafiały na szczyty list przebojów. Sześć z nich zdobyło pierwsze nagrody na prestiżowym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w tym takie hity jak "Jaka róża, taki cierń", "Diamentowy kolczyk", czy "Wypijmy za błędy". Te piosenki, w wykonaniu znakomitych artystów, stały się nieodłączną częścią polskiej muzyki rozrywkowej.

Przez słowa do serca: sukcesy artystyczne Jacka Cygana

Jednym z największych sukcesów artystycznych Jacka Cygana było napisanie tekstu do piosenki "To nie ja!", która w wykonaniu Edyty Górniak, podbiła serca widzów w finale 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku, zajmując drugie miejsce. To właśnie ta piosenka, pełna emocji i siły wyrazu, przyniosła mu uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Dziś, Jacek Cygan jest nie tylko autorem tekstów, ale także poetą, prozaikiem, scenarzystą, autorem musicalowym, jurorem i organizatorem festiwali muzycznych, a także osobowością telewizyjną. Jego wieloletnia praca i oddanie sztuce przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień, w tym tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu i honorowe obywatelstwo Sosnowca.

Spotkanie po latach

Rok temu, jesienią, na Wydziale Cybernetyki odbył się zjazd absolwentów z rocznika 1973, w którym uczestniczył Jacek Cygan. W trakcie spotkania wspominał czasy studiów, a także czas, kiedy już jako pracownik naukowy Wydziału Cybernetyki prowadził nie tylko zajęcia ze studentami, ale także m.in. wydziałowe kroniki, których okładki wykonał z miedzi tata Pana Jacka. Dzisiaj, kroniki te stanowią nieocenioną pamiątkę dla Wydziału stworzoną przez mistrza słowa polskiej piosenki.

W 2023 r. Wydział Cybernetyki obchodził swoje 55-lecie. Z tej okazji powstało wiele inicjatyw m. in. nagranie z udziałem Jacka Cygana, który powiedział:

„Jestem słabym przykładem wierności inżynierskiej, ponieważ los powiódł mnie w poezję, piosenkę (…). Będąc kiedyś na jednym z jubileuszów w WAT, jeden z rektorów powiedział takie zdanie, Jacek Cygan jest przykładem tego, że inżynier może być poetą, odwrotnie, to jest niemożliwe. Poeta nie może nagle zostać inżynierem. I to jest prawda.”

Mówi się, że „dobry autor tekstów to ktoś, kto słowami odmienia dusze”. Pan Jacek jest zatem świetnym przykładem synergii inżynierskiego rzemiosła i polskiego pióra, synergii która w efekcie końcowym daje idealną kompozycję słów. Jak to robi mistrz Jacek Cygan?

Przekonajmy się o tym wspólnie z autorem tekstów piosenek, poetą, pisarzem, scenarzystą, którego los niegdyś związany był z naszym Wydziałem.

Zapisy na spotkanie dokonywane są przez formularz rejestracyjny.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jackiem Cyganem w Sali Senatu WAT w dniu 24 kwietnia w godzinach 13:30 – 15:30, a dziś zapraszamy do wysłuchania krótkiego filmiku:

 

Fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0