NOWY kierunek WCY: Bezpieczeństwo Narodowe

Kierunek studiów: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE

specjalność: Zarządzanie Kryzysowe

Cele kształcenia

Podstawowym celem kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe jest przygotowanie specjalistów z wykształceniem wyższym do pracy w instytucjach cywilnych i wojskowych działających w ramach systemu bezpieczeństwa państwa oraz w strukturach bezpieczeństwa organizacji gospodarczych. W szczególności absolwenci tego kierunku mają szansę być zatrudnieni w zespołach reagowania kryzysowego na różnych szczeblach administracji państwowej, zwłaszcza w obszarze zastosowań informatyki i analizy systemowej. Jednym z celów kształcenia jest przygotowanie absolwentów do pracy w polskich przedstawicielstwach w instytucjach bezpieczeństwa międzynarodowego.

 

 Przedmioty

Przedmioty podstawowe: ekonomia, filozofia, matematyka, informatyka, historia, geografia, wiedza o państwie i prawie, nauka o administracji, organizacja i zarządzanie, współczesne systemy polityczne, geneza konfliktów, ekonomika obrony, bezpieczeństwo ekologiczne, system bezpieczeństwa europejskiego.

 Przedmioty kierunkowe: podstawy teorii bezpieczeństwa, prawne podstawy bezpieczeństwa, polityka bezpieczeństwa, strategia bezpieczeństwa, system bezpieczeństwa narodowego, zarządzanie kryzysowe, logistyka w sytuacjach kryzysowych, międzynarodowe stosunki polityczne, międzynarodowe stosunki wojskowe, teoria gier, gry decyzyjne w zarządzaniu kryzysowym, ustawodawstwo w zarządzaniu kryzysowym, informatyka w systemach bezpieczeństwa, podstawy kryptologii, zarządzanie konfliktami, socjologia struktur społecznych.  

Przedmioty specjalistyczne obowiązkowe: służby państwowe w zarządzaniu kryzysowym, finansowanie zadań zarządzania kryzysowego, zarządzanie procesami w sytuacjach kryzysowych, badania operacyjne, normalizacja w problematyce bezpieczeństwa, efektywność systemów zarządzania kryzysowego, techniki sieciowe w problematyce bezpieczeństwa, prognozowanie i symulacje, bezpieczeństwo informacyjne.  

Przedmioty specjalistyczne obieralne: negocjacje kryzysowe, zarządzanie bezpieczeństwem wielkich aglomeracji, bezpieczeństwo i ochrona obiektów, ratownictwo w zarządzaniu kryzysowym,  public relations instytucji publicznych, zarządzanie ryzykiem, łączność w zarządzaniu kryzysowym.

 Kwalifikacje absolwenta
Absolwent powinien posiadać ogólną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Powinien rozumieć oraz umieć analizować i stosować zasady prawne oraz procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej i lokalnej. Powinien znać istotę bezpieczeństwa oraz jego uwarunkowania. Powinien znać zasady funkcjonowania podmiotów bezpieczeństwa. Powinien umieć rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz udostępniać informacje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (w szczególności technologii informatycznych), a także uczestniczyć w pracy zespołowej. Powinien umieć formułować problemy jakościowe i ilościowe z zakresu zarządzania kryzysowego. Powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu. Absolwent powinien być przygotowany do pracy w strukturach administracji publicznej, organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych oraz zespołach reagowania kryzysowego. Powinien być przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

 

 Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu

Wiedza ogólna: z zakresu nauk o bezpieczeństwie, nauk społecznych i ekonomicznych oraz umiejętności wykorzystania ich w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych.

Wiedza podstawowa: pozwalająca poznać uwarunkowania działalności administracji państwowej we współczesnym systemie polityczno – społecznym; pozwalająca zrozumieć zasady i mechanizmy funkcjonowania organizacji; pozwalająca skutecznie i efektywnie wykorzystać potencjał organizacji.

Wiedza kierunkowa: z zakresu planowania i realizowania przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem narodowym, pozwalająca na zrozumienie uwarunkowań prawnych w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

 

Absolwenci posiadają umiejętności w zakresie

Umiejętności ogólne: rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów bezpieczeństwa narodowego, finansowego oraz informacyjnego organizacji.

Umiejętności podstawowe: samodzielnego dostrzegania, analizowania i rozwiązywania problemów z zakresu bezpieczeństwa narodowego.

Umiejętności kierunkowe: kreowania i przeprowadzania zmian w różnych obszarach zarządzania bezpieczeństwem narodowym; kierowania zespołem i przedsięwzięciami organizacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem narodowym.

 

Specjalność:  Zarządzanie kryzysowe

Wiedza specjalistyczna: z zakresu analizowania i stosowania zasad prawnych oraz procedur bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej i lokalnej.

Umiejętności specjalistyczne: rozwiązywania problemów zarządzania kryzysowego; gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania informacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (w szczególności technologii informatycznych); uczestniczenia w pracy zespołowej; formułowania problemów jakościowych ilościowych z zakresu zarządzania kryzysowego.

 

Perspektywy zawodowe

Absolwent otrzymujący tytuł licencjata na kierunku bezpieczeństwo narodowe posiada podstawową wiedzę oraz umiejętności z zakresu bezpieczeństwa. Może podjąć pracę w charakterze specjalisty w zespołach zarządzania kryzysowego na różnych szczeblach administracji państwowej, zwłaszcza w obszarze zastosowań informatyki i analizy systemowej oraz w polskich przedstawicielstwach w instytucjach bezpieczeństwa międzynarodowego. Uzyskuje on możliwość zajmowania stanowisk w organach administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorstwach, organizacjach oraz instytucjach odpowiedzialnych za organizowanie działań w sytuacjach kryzysowych. Absolwent może podjąć pracę w placówkach zagranicznych NATO, UE; w Siłach Zbrojnych RP; Policji; Straży Granicznej; Straży Pożarnej; Straży Marszałkowskiej; Straży Miejskiej; Służbie Celnej; Agencji Celnej; Inspekcji Transportu Drogowego; w firmach zajmujących się bezpieczeństwem oraz porządkiem publicznym; w przedsiębiorstwach sektora ochrony osób i mienia, organizacji konwojów oraz imprez masowych; w firmach zajmujących się projektowaniem oraz realizacją systemów zabezpieczenia i monitoringu technicznego; w służbach likwidujących zagrożenia powodowane katastrofami naturalnymi, awariami technicznymi oraz działaniami terrorystycznymi; w państwowych instytucjach i jednostkach organizacyjnych zobowiązanych do ochrony i archiwizacji informacji niejawnych;
w przedsiębiorstwach, jednostkach naukowych, dydaktycznych i badawczo-rozwojowych oraz innych podmiotach archiwizujących i zabezpieczających informacje niejawne.
Wiedza zdobyta w trakcie studiów umożliwia również zajmowanie się zarządzaniem systemami teleinformatycznymi, ochroną danych, ochroną informacji, osób i mienia, a także problemami bezpieczeństwa pracy, produkcji i transportu. Wiedza ta umożliwi absolwentom podjęcie studiów II stopnia na kierunku BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE.