Zespół z Wydziału Cybernetyki WAT organizatorem gry wojennej NATO w La Spezia w ramach Innovation Continuum 2024
W dniach 23-31 października 2024 roku, w La Spezia we Włoszech, odbyły się spotkania zespołów eksperymentujących SHINE będące ostatnim ze spotkań z cyklu Innovation Continuum 2024 organizowanych przez Headquarters Supreme Allied Commander Transformation - Division of Requirements ze wsparciem NATO Communications and Information Agency (NCIA). Zespół z WCY WAT, w składzie: prof. Andrzej Najgebauer (kierownik), prof. Ryszard Antkiewicz, prof. Dariusz Pierzchała oraz ppor. mgr inż. Dawid Maślanik, współpracował z Sojuszniczym Dowództwem Transformacji (ACT) oraz Agencją Łączności i Informacji NATO przy przygotowaniu i przeprowadzeniu gry wojennej dotyczącej planowania obrony zbiorowej NATO w kontekście operacji wielodomenowych z wykorzystaniem nowych, przełomowych technologii.
Przygotowanie i scenariusz gry wojennej
Zespół z Wydziału Cybernetyki przygotował w współpracy z sojusznikami z NATO scenariusz gry wojennej symulującej realizację Artykułu V NATO. Nasi eksperci uczestniczyli także przy ustalaniu zakresu działań grupy kwantowej Agencji Łączności i Informacji NATO. Opracowany scenariusz gry wojennej oraz aplikacja wykorzystywana do symulowania ruchów przeciwnych stron stworzona na Wydziale Cybernetyki zaprezentowane zostały w trakcie wcześniejszych spotkań z sojusznikami: SPARK, IGNITE, GLOW. Ostatni etap, zatytułowany SHINE, stanowił kulminację i podsumowanie tegorocznych prac zrealizowanych w ramach Innovation Continuum 2024. Organizowany przez Centrum Badań Morskich i Eksperymentów w La Spezia we Włoszech, wspierał eksperymentowanie i demonstrację innowacyjnych technologii od startupów deep-tech po rządowe organizacje badawcze. W La Spezii w dniach 23.10-31.10.2024 z pomocą naszego zespołu przeprowadzona została gra wojenna z udziałem wyznaczonych przez Szefa Sztabu Generalnego polskich oficerów ze Sztabu Generalnego, dowództwa operacyjnego RSZ i CDiSz, a także oficerów dowództwa NATO ACT i ACO. Do współpracy zaproszony został gen dr Sławomir Wojciechowski polski przedstawiciel wojskowy w NATO i UE ( MilRep) w Brukseli, który pełnił w grze wojennej rolę dowódcy obu stron grających.
Innovation Continuum 2024: Nowe technologie w służbie NATO
Gra wojenna pt. Wargame for Collective Defence Planning Process of EDT Supported MDO stanowiła część szerszej inicjatywy INNOVATION CONTINUUM 2024, organizowanej przez Headquarters Supreme Allied Commander Transformation - Division of Requirements ze wsparciem NATO Communications and Information Agency (NCIA) mającej na celu wspieranie współpracy między NATO, przemysłem, sektorem badawczo-rozwojowym oraz światem akademickim w zakresie innowacyjnych technologii wojskowych. Wydarzenie SHINE, które stanowiło finał tej inicjatywy, koncentrowało się na takich obszarach jak dowodzenie międzydomenowe, bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej oraz nowoczesne technologie, w tym rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.
W ramach SHINE ponad 300 uczestników – przedstawicieli przemysłu, akademii i innowatorów z całego świata – miało okazję zaprezentować swoje produkty w realistycznych scenariuszach operacyjnych, testując je pod kątem ich zastosowania w praktyce. Eksperymentowanie z przełomowymi technologiami, które mogą mieć wpływ na zdolności NATO do prowadzenia operacji w różnych domenach, stanowiło kluczowy element tego wydarzenia.
“Maintaining the technological advantage is paramount, and that is what the SPARK, IGNITE, GLOW and SHINE series is all about. We must constantly seek to advance and improve our efforts in order to strengthen the Alliance.”
– Brigadier General Thorsten Jorgensen, Allied Command Transformation Assistant Chief of Staff for Requirements
Wyniki i wnioski z gry wojennej
Podczas gry w La Spezia oceniano wpływ innowacyjnych produktów na operacje wielodomenowe oraz ich potencjalną rolę w zwiększeniu zdolności NATO do odstraszania i obrony. Wykorzystano zaawansowane aplikacje i systemy symulacyjne, które umożliwiały realistyczne odwzorowanie ruchów przeciwnych stron w trakcie konfliktu. Warto podkreślić, że istotnym elementem była prezentacja wyników podczas tzw. VIP Day, kiedy to prof. Andrzej Najgebauer, kierownik zespołu z WAT, zaprezentował rezultaty eksperymentu przed międzynarodową publicznością.
“This is a great recipe; a meeting of techies, in an environment that is exploratory, a place where we can test ideas, where it is safe to fail. This is the recipe for delivering real capabilities.”
– Eric Pouliquen, Director of the Centre for Maritime Research and Experimentation
Podsumowanie: Przyszłość NATO i nowoczesne technologie
INNOVATION CONTINUUM 2024, jest przykładem tego, jak NATO i jego sojusznicy aktywnie angażują się w rozwój nowych technologii, które mogą zadecydować o przyszłej zdolności Sojuszu do reagowania na współczesne zagrożenia. Zespół z WAT uczestnicząc w tej inicjatywie dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą w obszarze nowoczesnych technologii obronnych. Dalsza współpraca między NATO, a światem akademickim, przemysłem i innowatorami stanowi fundament dla przyszłej adaptacji Sojuszu do nowych wyzwań i zagrożeń.
“In recent years, we have seen that things have changed. The rate and pace of how we are pushing things forward has experienced a major shift. But the lessons we are learning are also being seen by everyone, so we need to make sure we are always at the forefront of that.”
– Barbara McQuiston, Chair of the NATO DIANA Board of Directors
Dzięki zaangażowaniu naukowców z WAT, wydarzenie to dostarczyło cennych doświadczeń, które mamy nadzieję będą miały wpływ na przyszłe operacje NATO i rozwój nowych technologii obronnych.
Tekst: Magdalena Moszczyńska
Fot.NATO INNOVATION CONTINUUM 2024 - SHINE