CyberEXPERT 2024: „AI i quantum computing w unikalnej synergii dla cyberbezpieczeństwa”
W dniach 5-6 listopada w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się czwarta edycja konferencji CyberEXPERT organizowana przez Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Konferencja pod tytułem „AI i quantum computing w unikalnej synergii dla cyberbezpieczeństwa” stanowiła kontynuację zeszłorocznych rozważań dotyczących sztucznej inteligencji. Podczas tego dwudniowego wydarzenia referaty wygłosiło łącznie 20 ekspertów będących przedstawicielami sektora publicznego i prywatnego, liderów innowacji, naukowców oraz praktyków z wiodących firm technologicznych i instytucji badawczych. Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej.
W wydarzeniu wzięli udział czołowi specjaliści z branży cyberbezpieczństwa zarówno wojskowi jak i cywilni z Polski i zagranicy.
Jak zapewniali organizatorzy:
„Tegoroczna edycja jest wyjątkową okazją do odpowiedzi na pytanie jak najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych wpłyną na ochronę przed cyberzagrożeniami.”
Prezentacje z Wydziału Cybernetyki: Innowacje w kryptografii i losowości
Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się przedstawiciele Wydziału Cybernetyki. Ppłk dr inż. Mariusz Jurkiewicz podczas prezentacji “Metody bezpiecznej aktualizacji zaszyfrowanych zasobów przez niekoniecznie zaufany personel” zdefiniował pojęcie schematu kryptograficznego typu homomorficznego, pozwalającego na bezpieczną aktualizację zaszyfrowanych zasobów (przechowywanych np. w chmurze) przez niekoniecznie zaufany personel, np. administratora usługi. Na tej podstawie został zbudowany i omówiony podstawowy modele bezpieczeństwa, zależny od różnych relacji pomiędzy zasadniczymi rodzajami danych schematu. Dodatkowo przedstawione zostały pewne zaskakujące relacje między rodzajami aktualizacji klucza. Pokrótce omówiono również konstrukcje nowych schematów omawianego typu, odpornych na ataki z wykorzystaniem maszyn działających modelach obliczeniowych, klasycznym oraz kwantowym.
Natomiast nasz drugi prelegent – mgr inż. Krzysztof Mańk w wystąpieniu pt. „Czy lepiej mieć żonę czy kochankę? – mniej lub bardziej oczywiste dylematy w poszukiwaniu nielosowości” wskazał uwagi i sformułowania dotyczące pakietów testów losowości. Była mowa o statystyce, rachunku prawdopodobieństwa, testach losowości i najważniejszych pytaniach w życiu.
AI, komputery kwantowe i kryptografia post-kwantowa
Ponadto, podczas konferencji omówione zostały m.in. rozwój AI i komputerów kwantowych w cyberbezpieczeństwie Przemysłu 4.0/5.0 oraz doświadczenia z praktycznych zastosowań tych technologii. Szczególna uwaga została poświęcona kryptografii post-kwantowej oraz temu, jak nadchodzące zmiany wpłyną na codzienne życie użytkowników. Ciekawym tematem, z jakim zmierzyli się prelegenci była popularna w ostatnim czasie Generatywna AI (GenAI), która dostarcza nowych możliwości w zakresie analizy danych, generowania raportów i zabezpieczania systemów opartych na sztucznej inteligencji.
Konferencja CyberEXPERT 2024 była doskonałą okazja, by zdobyć aktualną wiedzę o przyszłości cyberbezpieczeństwa i technologiach, które będą kształtować cyfrowy świat.
Tekst: Magdalena Moszczyńska
Grafika: ECSC