Prof. Andrzej Najgebauer doceniony przez NATO za wkład w organizację SHINE 2024

W październiku 2024 roku, w La Spezia we Włoszech, odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w międzynarodowym środowisku wojskowym i technologicznym – Innovation Continuum 2024 (SHINE). Wydarzenie skupiło ekspertów, liderów i innowatorów z całego świata, którzy wspólnie dyskutowali o przyszłości technologii wojskowych i rozwoju interoperacyjności. W organizacji i przebiegu tego wydarzenia szczególną rolę odegrał prof. Andrzej Najgebauer, który zorganizował i przeprowadził wraz z zespołem z Wydziału Cybernetyki WAT grę wojenną z zakresu obrony zbiorowej. Zaangażowanie i wiedza profesora miały ogromne znaczenie dla sukcesu całego wydarzenia.

Gra wojenna, którą w październiku tego roku we Włoszech poprowadził prof. Najgebauer, stanowiła punkt kulminacyjny wydarzenia Innovation Continuum 2024.  Uczestnicy wzięli udział w symulacjach, które miały na celu nie tylko testowanie nowych technologii wojskowych, ale również badanie reakcji systemów obronnych w scenariuszach wymagających ścisłej współpracy międzynarodowej. Gra wojenna, pod kierunkiem profesora Najgebauera, była zarówno ćwiczeniem teoretycznym, jak i praktycznym sprawdzeniem zdolności do szybkiego reagowania i współpracy w ramach NATO.

Prof. Andrzej Najgebauer – ekspert w obronie zbiorowej
Prof. Andrzej Najgebauer jest pracownikiem-naukowcem na Wydziale Cybernetyki o ogromnym dorobku naukowym, mającym bardzo duże doświadczenie w zakresie obrony zbiorowej i strategii wojskowych. Profesor jest specjalistą w dziedzinie komputerowej symulacji sytuacji kryzysowych i konfliktowych oraz w zakresie projektowania informatycznych systemów wspomagania decyzji. Kierował i brał udział w wielu pracach naukowo-badawczych w zakresie zautomatyzowanych systemów wspomagania dowodzenia, badania niezawodności systemów wojskowych, symulacji obiektów technicznych systemu obrony powietrznej kraju, w tym obiektów walki radioelektronicznej. Brał udział w opracowaniu modelu oceny zagrożenia powietrznego kraju, a następnie dwóch uzupełniających się systemów informatycznych: systemu wczesnego ostrzegania do diagnozowania i prognozowania stanu zewnętrznego bezpieczeństwa militarnego państwa oraz systemu analiz decyzyjnych w sytuacjach konfliktowych na potrzeby kierowania obronnością kraju.
Rola i doświadczenie prof. Andrzeja Najgebauera w SHINE 2024 została szczególnie doceniona przez NATO, które przesłało rekomendację do Rektora-Komendanta gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka.

Wkład prof. Najgebauera w rozwój technologii wojskowych
Inicjatywa SHINE 2024, która łączyła w sobie technologie, innowacje i wojskową strategię, była miejscem, gdzie omawiano najnowsze osiągnięcia w dziedzinie wojskowych technologii – od sztucznej inteligencji po systemy wielozasięgowe. Rola profesora Najgebauera w organizacji gry wojennej była jednym z kluczowych elementów, który pomógł w połączeniu teorii z praktyką i umożliwił uczestnikom pełniejsze zrozumienie, jak nowoczesne technologie mogą wspierać obronę zbiorową. Jak podkreśla NATO, w wypowiedzi Thorstena L. Jorgensena, Brigadier General, DNK Army ACOS Requirements:

"Furthermore, a special recognition is extended to Prof. Andrzej Najgebauer, who organized and conducted the Collective Defence wargame. The performance of Prof. Najgebauer was truly remarkable and greatly enhanced the impact of Innovation Continuum 2024 on advancing development of Emerging and Disruptive Technologies for Warfare Development. We look forward to working with you and your team in the coming years to build upon these achievements and drive continued innovation and interoperability within NATO and beyond.”

– czytamy w podsumowaniu przesłanej rekomendacji.

Współpraca międzynarodowa jako fundament SHINE
SHINE 2024 był wydarzeniem, które nie tylko podkreślało znaczenie technologii w dzisiejszym świecie, ale także miało na celu pogłębienie współpracy międzynarodowej w ramach NATO. Tym bardziej cieszy nas fakt, że istotną rolę w tym przedsięwzięciu odegrali pracownicy WCY.  Jak organizatorzy zaznaczyli w oficjalnym komunikacie:

"MUT support and dedication helped bring together a community of experts, innovators, and leaders and enabled groundbreaking achievements in multi-domain operations, interoperability, and technological advancement. This year’s event marked a milestone, following the progression from SPARK to IGNITE and GLOW. With over 300 participants from prestigious national research laboratories, government organizations, academia, and industry, MUT involvement played a crucial role in creating a robust platform for collaboration and innovation."

Podziękowania dla zespołu prof. Najgebauera od Wydziału Cybernetyki
W ramach podziękowania za włożony trud i wysiłek w zorganizowanie i przeprowadzenie gry wojennej na najwyższym poziomie przez zespół prof. Andrzeja Najgebauera, dziekan Wydziału Cybernetyki dr hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT wręczył członkom zespołu: dr. hab. inż. Andrzejowi Najgebauerowi, prof. WAT, dr. hab. inż. Ryszardowi Antkiewiczowi, prof. WAT, dr. inż. Dariuszowi Pierzchale, prof. WAT oraz ppor. mgr. inż. Dawidowi Maślanikowi listy z podziękowaniami za przygotowanie, kierowanie i przeprowadzenie Gry Wojennej NATO w ramach Innovation Continuum 2024 oraz za szczególne zaangażowanie na rzecz Wydziału Cybernetyki WAT.

Wyróżnienie to stanowi dowód wdzięczności społeczności akademickiej za profesjonalne przygotowanie wydarzenia, poparte praktyczną wiedzą i umiejętnościami dowódczymi. SHINE 2024 to wydarzenie, które zapisało się na kartach historii technologii wojskowych. Sukces w postaci budowania międzynarodowej współpracy, do którego przyczynił się zespół prof. Andrzeja Najgebauera pokazał, że naukowcy-eksperci z Polski nie tylko potrafią tworzyć innowacje, ale także skutecznie je implementują w rzeczywistych warunkach operacyjnych.
Więcej o wydarzeniu SHINE 2024 można przeczytać TUTAJ.

Tekst: Magdalena Moszczyńska

SHINE 2024, gra wojenna NATO, interoperacyjność, współpraca międzynarodowa