SYSTEM OCHRONY KRYPTOGRAFICZNEJ ŁĄCZNOŚCI RADIOWEJ
Z okazji jubileuszu 30-lecia działalności instytutów Wydziału Cybernetyki, pragniemy przypomnieć jeden z przełomowych projektów, który wyznaczył nowe standardy w dziedzinie ochrony informacji. Mowa o Systemie Ochrony Kryptograficznej Łączności Radiowej ZT, opracowanym pod kierownictwem prof. dr hab. n. mat. inż. Jerzego Gawineckiego – ówczesnego Dyrektora Instytutu Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej. Ten innowacyjny system, będący wynikiem współpracy nauki i przemysłu, zrewolucjonizował kryptografię radiową, podnosząc bezpieczeństwo transmisji danych w wojskowych systemach łączności KF i UKF.
System jest rezultatem projektu rozwojowego Nr O R00 0058 08 pt. „System ochrony kryptograficznej łączności radiowej ZT” (1.09.2009-31.08.2011) w ramach konsorcjum Nauki i Przemysłu Wojskowej Akademii Technicznej i firmy KENBIT Sp. J. Składa się m.in. z Uniwersalnych modułów kryptograficznych, bloków interfejsów radiowych, stanowiska generacji i dystrybucji kluczy kryptograficznych oraz nośników tych kluczy. Wynalazek jest przełomem w kryptografii dla KF i UKF. Wynalazek jest rezultatem projektu zrealizowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod kierunkiem profesora Jerzego Gawineckiego, zapewnia kompleksową ochronę informacji przesyłanych radiostacjami KF i UKF. Dotyczy to eksploatowanych w Wojskach Lądowych urządzeń, w tym Radmor PR4G (RRC9200/9500), Radmor PR4G F@stnet (RRC9211/9311AP), Harris Falcon II (RF 5800H) oraz CTM RKS8000/RKP8100, przy czym lista ta może zostać rozszerzona w przypadku wejścia do użycia nowych urządzeń. System pozwala na obsługę wszystkich trybów pracy radiostacji rodziny F@stnet, w tym transmisji danych w trybie TDMA oraz usług radiodostępu. Zastosowane zostały algorytmy i protokoły dedykowane dla kryptograficznej ochrony informacji w sieciach oraz kierunkach radiowych. Urządzenia pozwalają na współpracę z nowoczesnymi systemami dowodzenia i zarządzania polem walki. W skład systemu wchodzą Uniwersalne Moduły Kryptograficzne (umożliwiające szyfrowanie strumienia danych z prędkością do 1Gb/s), Indywidualne Interfejsy Radiowe UKF/KF, Stanowisko Organizacji Łączności Radiowej Związku Taktycznego (dla generowania danych dla radiostacji), Stanowisko Generacji i Dystrybucji Kluczy oraz Nośniki Kluczy Kryptograficznych (pozwalają na konfigurację UMK). Uruchomienie produkcji planowane jest w 2013 roku.
Uniwersalny System Ochrony Kryptograficznej Łączności Radiowej ZT został wyróżniony:
• Brązowym medalem oraz nagrodą specjalną Departamentu ds. Ochrony Własności Intelektualnej Federacji Rosyjskiej INEUREKA na 111. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lepine”, Paryż 2012.
• Złotym medalem z wyróżnieniem na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA, Bruksela 15-17.11.2012.
• Złotym medalem na VI Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków, IWIS, Warszawa 16-19.10.2012 • Nagrodą Rektora WAT, 2012.
• Dyplomem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Giełdzie Wynalazków Nagrodzonych na światowych Wystawach Wynalazczości w 2012, Warszawa 5-7.02.2013.
• Srebrnym medalem na 113. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lepine”, Paryż 2014.
Uniwersalny System Ochrony Kryptograficznej Łączności Radiowej ZT to dowód na potencjał polskiej myśli technologicznej, doceniony na arenie międzynarodowej licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Stanowi on istotny krok w rozwoju nowoczesnych systemów dowodzenia oraz zarządzania polem walki, zapewniając nie tylko bezpieczeństwo, ale także interoperacyjność z szerokim spektrum urządzeń i technologii.