Trzech pracowników WCY wśród wyróżnionych na Liście 100'2024

W świecie, w którym technologie cyfrowe kształtują każdy aspekt naszej codzienności, kluczową rolę odgrywają eksperci rozwijający kompetencje cyfrowe. Lista 100 to prestiżowe wyróżnienie, które honoruje osoby o wyjątkowym wkładzie w budowanie nowoczesnej, cyfrowej Polski. W tegorocznej edycji, aż trzech pracowników WCY zostało wyróżnionych! W gronie honorowych członków Listy 100 znajduje się dr hab. inż. Bolesław Szafrański, prof. WAT, wieloletni Przewodniczący Rady Forum Teleinformatyki, ceniony autorytet w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Ponadto na Liście 100 znaleźli się również dr hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT, dziekan Wydziału Cybernetyki, oraz dr inż. Grzegorz Bliźniuk, prof. WAT, kierownik Studiów Podyplomowych MBA "Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem", którzy od wielu lat wspierają rozwój cyfryzacji w Polsce.

Lista 100 to inicjatywa organizowana od 2017 roku przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, która rokrocznie wyróżnia stu kluczowych ekspertów, którzy w wybitny sposób przyczynili się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Honorowy status uzyskują osoby, które trzykrotnie znalazły się na tej prestiżowej liście. Patronat nad wydarzeniem obejmuje Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, co podkreśla rangę tego wyróżnienia.
Lista 100 to nie tylko prestiżowe wyróżnienie. Laureaci tegorocznej edycji są przykładem osób, które swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do budowania cyfrowej przyszłości Polski.

Znaczenie kompetencji cyfrowych
Dynamiczny rozwój technologii niesie za sobą nie tylko ogromne możliwości, ale i wyzwania. Cyberprzestępczość, rozwój sztucznej inteligencji i wzrastająca liczba usług cyfrowych wymagają nie tylko świadomości, ale i biegłości w ich wykorzystywaniu. Edukacja cyfrowa stała się kluczowym elementem współczesnej rzeczywistości, co podkreślają liderzy wyróżnieni na Liście 100.

Honorowy członek Listy 100 – dr hab. inż. Bolesław Szafrański, prof. WAT
Na szczególne uznanie zasługuje dr hab. inż. Bolesław Szafrański, wieloletni Przewodniczący Rady Forum Teleinformatyki. Jego działalność i zaangażowanie w rozwój polskiego sektora IT uczyniły go autorytetem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jego dorobek naukowy oraz wieloletnia aktywność w edukacji i doradztwie dla instytucji publicznych i prywatnych sprawiają, że jest jednym z kluczowych ekspertów w tej dziedzinie. Podkreślając znaczenie roli naukowców w rozwoju społeczeństwa informacyjnego, dr hab. inż. Bolesław Szafrański, prof. WAT stwierdził:

„Powinnością nauczycieli akademickich jest także, obok prowadzenia pogłębionych prac badawczych, aktywne podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Stąd też wynika tak duże znaczenie podejmowanych przez nich działań, w których na równych prawach uczestniczą przedstawiciele administracji publicznej, sektora gospodarki i uczelni wyższych, czyli środowisk najbardziej zaangażowanych w modernizację funkcjonowania państwa osiąganą dzięki wykorzystywaniu technologii teleinformatycznych. Właśnie taką rolę spełnia  organizowane w tym roku po raz trzydziesty pierwszy Forum Teleinformatyk oraz kontynuowane z bardzo dużym zaangażowaniem Wydziału Cybernetyki WAT: Ogólnopolski, Międzyuczelniany Konkurs Młodych Mistrzów oraz seria wydawnicza dotycząca najważniejszych problemów cyberbezpieczeństwa procesów informacyjnych.”

Wyróżnieni laureaci Listy 100
Dr hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT, pełni funkcję dziekana Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej od 2020 roku. Jego głównym obszarem zainteresowań naukowo-badawczych i dydaktycznych są modele, metody i algorytmy stosowane w informatycznych systemach wspomagania decyzji oraz systemach symulacyjnych, szczególnie w kontekście obronności i bezpieczeństwa narodowego. W szczególności, jego praca dydaktyczna i naukowa w zakresie konstruowania i analizowania algorytmów grafowo-sieciowych wnosi istotny wkład w rozwój kompetencji cyfrowych służących kształceniu nowych kadr, jak również dostarczając nowatorskich rozwiązań wykorzystywanych w zaawansowanych systemach informatycznych. Jako członek prestiżowych stowarzyszeń naukowych, takich jak European Association for Theoretical Computer Science (EATCS), Military Operations Research Society (MORS) czy Polskie Towarzystwo Symulacji Komputerowej (PTSK), aktywnie angażuje się w popularyzowanie i rozwój technologii cyfrowych. Jak powiedział dziekan WCY:

„To wielkie wyróżnienie przyznane przez Kapitułę Listy 100’2024 jest wyrazem uznania wszelkich wysiłków, które ja i zespół moich współpracowników podejmujemy w Wydziale Cybernetyki WAT na rzecz zarówno kształcenia kadr cywilnych i wojskowych w obszarze technologii cyfrowych, propagowania technologii cyfrowych wśród uczniów szkół średnich poprzez organizację licznych warsztatów, wykładów i spotkań, jak również prowadzenia badań, realizacji projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych z tego obszaru. Wystarczy wspomnieć chociażby o certyfikatach doskonałości kształcenia przyznanych w 2023 roku obu kierunkom studiów informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo realizowanych w Wydziale przez Polską Komisję Akredytacyjną, czy też Złotym Heroldzie przyznanym Wydziałowi w roku 2023 przez Radę Programową Ogólnopolskiego Forum Teleinformatyki. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że aż trzech pracowników badawczo-dydaktycznych Wydziału zostało wyróżnionych w tej edycji Listy 100, co tylko potwierdza moje wcześniejsze słowa.”

Dr inż. Grzegorz Bliźniuk, prof. WAT, podczas swojej wieloletniej działalności znacząco wspierał i wspiera rozwój kompetencji cyfrowych w Polsce poprzez swoje zaangażowanie w obszarze edukacji, wdrażania nowoczesnych technologii oraz administracji publicznej. Jako kierownik Studiów Podyplomowych MBA "Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem", zarządza gronem ekspertów, którzy kształcą specjalistów w dziedzinie zarządzania cyberbezpieczeństwem, co wpływa na rozwój wiedzy i umiejętności związanych z cyfrowymi zagrożeniami i ochroną danych. Jego działalność naukowa, szczególnie w zakresie inżynierii oprogramowania oraz informatyki w medycynie, ma bezpośredni wpływ na rozwój nowoczesnych systemów informacyjnych, które są kluczowe w wielu sektorach. W latach 2005-2007 dr inż. Grzegorz Bliźniuk, prof. WAT był Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Pełnomocnikiem Rządu ds. Strefy Schengen. Inicjował projekt ePUAP oraz był jedną z kluczowych postaci w projekcie e-Zdrowie (system P1, dawniej CSIOZ). Zdaniem dr. inż. Grzegorza Bliźniuka, prof. WAT:

„Warto podkreślić, że WAT był najliczniej reprezentowaną uczelnią politechniczną na Liście 100’2024. Jest to wyraz wielkiego uznania. Zostaliśmy docenieni nie tylko za wieloletni wkład w rozwój tzw. „twardych” kompetencji cyfrowych w obszarze wytwarzania technologii informatycznych, ale również za rozwój kompetencji „miękkich”, czyli umiejętności wykorzystania narzędzi informatyki w różnych grupach społecznych, podnoszenia świadomości korzyści i zagrożeń ze stosowania nowoczesnych technologii oraz higieny cyfrowej.”

Na uwagę zasługuje również fakt, że w gronie wyróżnionych laureatów Listy 100’2024 znalazło się łącznie aż pięciu wykładowców Studiów Podyplomowych MBA „Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem” realizowanych na Wydziale Cybernetyki. Są nimi dr hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT, dr inż. Grzegorz Bliźniuk, prof. WAT, dr hab. inż. Bolesław Szafrański, prof. WAT, dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska, prof. UKSW i Krzysztof Silicki, dyrektor ds. Strategicznego Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK.

Uroczyste wręczenie wyróżnień
Ceremonia wręczenia dyplomów laureatom Listy 100 za 2024 rok odbyła się 20 lutego w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji, gromadząc ekspertów i liderów branży cyfrowej. Wyróżnienie to stanowi nie tylko uhonorowanie dotychczasowej pracy, ale również motywację do dalszych działań na rzecz rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. Nagrody wręczali m.in.  Wicepremier, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer.

Tekst: Magdalena Moszczyńska

Fot. WCY, Ministerstwo Cyfryzacji

Lista 100, honorowy członek, laureaci, wyróżnienie, cyfryzacja, Cyberbezpieczeństwo