Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON – zapowiedź
Najnowsze trendy, zagrożenia oraz innowacyjne technologie w obszarze ochrony cyfrowej omówią 2 i 3 kwietnia 2025 r. w Poznaniu czołowi eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, w tym przedstawicieli sektora wojskowego, administracji publicznej, biznesu oraz organizacji międzynarodowych. Kongres INSECON organizują Grupa MTP oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Wyniki prac służących poprawie cyberbezpieczeństwa zaprezentuje również Wojskowa Akademia Techniczna.
Celem kongresu jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz prezentacja najnowszych technologii i najlepszych praktyk w zakresie skutecznej ochrony danych. W tegorocznej edycji wydarzenia omówione zostaną m.in.:
- ciągłość działania biznesowego i odzyskiwanie po incydentach,
- zarządzanie podatnościami i bezpieczeństwo łańcucha dostaw,
- zintegrowane zarządzanie kryzysowe w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego,
- bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych,
- aspekt ludzki w cyberbezpieczeństwie: ochrona przed inżynierią społeczną, zagrożeniami wewnętrznymi, błędami ludzkimi i zarządzanie zaufaniem
- sztuczna inteligencja w cyberbezpieczeństwie i ryzyka związane z jej wykorzystaniem
- bezpieczne samorządy – najnowsze aktualizacje programów ochrony
- cyberbezpieczeństwo w kontekście zmian prawnych i interpretacja nowych regulacji.
Oferta WAT w obszarze CYBER
W trakcie INSECON – oprócz oferty studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich – Wojskowa Akademia Techniczna prezentować będzie studia podyplomowe MBA realizowane na Wydziale Cybernetyki WAT i adresowane do osób pragnących doskonalić umiejętności zarządcze związane z szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem. Na stoisku WAT prezentowane również będą wyniki prac WCY WAT służących poprawie cyberbezpieczeństwa:
Międzynarodowy projekt „Artificial Intelligence Deployable Agent” (akronim AIDA) finansowany z Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF), realizowany przez konsorcjum europejskich firm oraz instytucji z kilkunastu krajów. Projekt ma na celu opracowanie i wdrożenie teleinformatycznego systemu do obrony cybernetycznej (CDA) opartego na agentach programowych wykonanych w technologiach sztucznej inteligencji, sieci neuronowych oraz uczenia maszynowego. Planowane praktyczne wyniki adresują współczesne cyber-wyzwania: autonomii, integracji, wirtualizacji, uniwersalności i przeciwdziałania.
Wyniki i wnioski z Innovation Continuum 2024 (SHINE), w tym gry wojennej, która była punktem kulminacyjnym wydarzenia. Uczestnicy wzięli udział w symulacjach, które miały na celu testowanie nowych technologii wojskowych oraz badanie reakcji systemów obronnych w scenariuszach wymagających ścisłej współpracy międzynarodowej. Gra wojenna była zarówno ćwiczeniem teoretycznym, jak i praktycznym sprawdzeniem zdolności do szybkiego reagowania i współpracy w ramach NATO.
Strefa EXPO
Zostaną zaprezentowane innowacyjne technologie i rozwiązania wspierające cyberbezpieczeństwo. Wśród wystawców znajdą się globalni liderzy technologiczni, w tym Microsoft – Partner Strategiczny wydarzenia, oferujący narzędzia wspierane przez AI dla firm, instytucji publicznych i samorządów. Ponadto w strefie innowacji będzie można zapoznać się z ofertą kluczowych partnerów kongresu, takich jak Dell Technologies, DAGMA i ePirnus, prezentujących nowoczesne technologie wspierające budowanie bezpiecznej cyberprzestrzeni.
Zaplanowano również Eksperckie Warsztaty Praktyczne – sesje szkoleniowe prowadzone przez uznanych ekspertów z zakresu zaawansowanych technik wykrywania zagrożeń, testów penetracyjnych i zarządzania ryzykiem w chmurze oraz debaty eksperckie – interaktywne panele dyskusyjne, w których uczestnicy będą mogli wymieniać się poglądami i zadawać pytania liderom branży.
Podczas kongresu funkcjonować będą dwie sceny służące przedstawieniu różnych aspektów cyberbezpieczeństwa. Scena główna, prowadzona przez przedstawicieli MON, zgromadzi najwyższej klasy ekspertów, w tym przedstawicieli Sił Zbrojnych oraz administracji publicznej. Drugiego dnia wystąpią zaproszeni eksperci zagraniczni, a tematyka obejmie m.in. NATO-wski system ochrony cyberprzestrzeni oraz ochronę tożsamości i prywatności w sieci.
Na Scenie Biznesu i Samorządu prelegenci skupieni na praktycznych aspektach cyberbezpieczeństwa omówią m.in.:
- kluczowe wyzwania w ochronie tożsamości cyfrowej w 2025 roku,
- ochronę przed atakami socjotechnicznymi i zarządzanie zaufaniem,
- zastosowanie AI w cyberbezpieczeństwie – korzyści i zagrożenia,
- nowoczesne narzędzia wspierające bezpieczeństwo bankowości elektronicznej.
INSECON 2025 ponownie zaoferuje interaktywne i dynamiczne strefy specjalne:
CyberHackLab – zawody CTF (Capture the Flag) na dwóch poziomach trudności, gdzie najlepsi specjaliści sprawdzą swoje umiejętności w zakresie cyberobrony.
Cyber Bastion – rywalizacja w ochronie systemów IT przed cyberatakami, łącząca naukę i praktyczne zastosowanie w realnych scenariuszach.
Źródło: WAT
Grafika: INSECON