Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i robotyka – III Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa “Student Cybernetics Symposium”
Zastosowanie AI w robotyce, cyberbezpieczeństwie, edukacji i grafice, przyszłość kryptografii kwantowej oraz bezzałogowe roboty obronne – to tylko część tematów, jakie poruszono podczas pierwszego dnia III Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej „Student Cybernetics Symposium”. 20 maja w sali Senatu WAT spotkali się młodzi pasjonaci technologii, którzy nie tylko opowiadają o przyszłości – oni ją aktywnie budują.
Uroczyste otwarcie z przesłaniem tradycji i przyszłości
Tegoroczne wydarzenie, skupia pasjonatów informatyki i cyberbezpieczeństwa z całej Polski. Spotkanie zainaugurował Dziekan Wydziału Cybernetyki, dr hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT, który w swoim wystąpieniu podkreślił kontynuację tradycji zapoczątkowanej przez Koło Zainteresowań Cybernetycznych (KZC), które od 1984 roku było gospodarzem studenckich sympozjów o ogólnokrajowym zasięgu:
„Sympozjum Koła Zainteresowań Cybernetycznych było nieprzerwanie organizowane od 1984 roku aż do 2006. W jego kolejnych edycjach udział brali nie tylko studenci WAT, ale także Akademii Wojennej w Liptowskim Mikulaszu. Dziś kontynuujemy ten dorobek.”
Wizje technologicznej przyszłości – wykład plenarny Microsoftu
Sympozjum zaingurował wykład plenarny dr. inż. Roberta Kośli, EMEA Chief Architect CYBER w Microsoft, pt. „Technologie przełomowe w cyfryzacji i cyberbezpieczeństwie – perspektywa strategiczna, techniczna, edukacyjna”.
Prelegent przedstawił globalne trendy w zakresie AI, cyberbezpieczeństwa i transformacji cyfrowej, przywołując wypowiedź Michaela Kratsiosa – doradcy technologicznego prezydenta Donalda Trumpa i dyrektor Biura Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP), który w swoim pisemnym oświadczeniu przed przesłuchaniem w Senacie w lutym 2025 roku stwierdził:
„Kształt przyszłego porządku światowego zostanie określony przez tych, którzy przewodzą w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, komputery kwantowe, energia jądrowa i inne kluczowe oraz rozwijające się technologie.”
W tym samym oświadczeniu Kratsios podkreślił, że Chiny są
„najbardziej znaczącym rywalem geopolitycznym i najgroźniejszym konkurentem technologicznym i naukowym”
Stanów Zjednoczonych, co podkreśla potrzebę utrzymania amerykańskiego przywództwa w tych kluczowych obszarach.
Studenci WAT autorami ciekawych narzędzi AI
W trakcie pierwszego dnia konferencji znaczną część referatów wygłosili reprezentanci Koła Zainteresowań Cybernetycznych WAT, którzy zaprezentowali roczne wyniki prac prowadzonych w ramach sekcji AI. Studenci pokazali nie tylko znajomość aktualnych trendów w AI tj. systemy wieloagentowe czy bazy RAG, ale także autorskie rozwiązania technologiczne. Duże zainteresowanie wzbudziło narzędzie AI do generowania personalizowanych wykładów. O którym pisano już wcześniej (można przeczytać tutaj), gdy posłużyło do wygenerowania eksperymentalnego wykładu podczas Certyfikowanego Programu Edukacyjnego „Sztuczna Inteligencja i Cyberbezpieczeństwo w nowoczesnych Siłach Zbrojnych”.
Kolejny referat dotyczył chatbota „HELPdesk”, który może stać się realnym wsparciem dla studentów i pracowników akademii w codziennych problemach technicznych. Narzędzie tworzyło i wysyłało maile do wykładowców, generowało różne wnioski do dziekana, wyszukiwało aktualny rozkład zajęć, aktualizowało kalendarz, wskazywało drogę jak odnaleźć dany budynek na kampusie WAT i rozwiązywało codzienne problemy E-dziekanatu oraz USOS.
Studenci KZC dla kandydatów na studia w WAT opracowali narzędzie „WAToznawcę” – chatbota edukacyjnego opartego na LLM i technice RAG (Retrieval-Augmented Generation), który potrafi odpowiadać na pytania szczegółowe o rekrutacji, życiu studenckim, kierunkach studiów, strukturze i historii uczelni, oraz innych informacjach interesujących kandydatów na studia cywilne czy wojskowe w WAT.
Innym rozwiązaniem dedykowany dla studentów zainteresowanych wyborem specjalizacji, a następnie promotora powstał „PromotorMatching” – narzędzie AI udzielające informacji o specjalizacjach, przedmiotach, potencjalnych promotorach itp.
„To nie tylko projekty na papierze. To narzędzia, które mają szansę realnie zmienić sposób, w jaki uczymy się i pracujemy z wiedzą”
– mówiła prodziekan ds. studenckich dr Joanna Piasecka, prof. WAT, która czuwała nad organizacją i przebiegiem SCS 2025.
Przyszłość należy do AI i cyberbezpieczeństwa
Obok członków KZC swoje badania przedstawili również reprezentanci innych wydziałów WAT oraz uczelni z całej Polski, m.in. Politechniki Rzeszowskiej. Projekty dotyczyły m.in.: zastosowania sztucznej inteligencji w projektowaniu CAD i generowaniu realistycznych obrazów twarzy, kryptografii postkwantowej, obronnych robotów bezzałogowych, agentowej AI do automatyzacji złożonych zadań.
Zwycięskie rozwiązanie z ubiegłego roku, miało swoją kolejną odsłonę w postaci projektu protezy sterowanej sygnałami EMG, zbudowanej przez studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT. Proteza sterowana z wykorzystaniem modelu AI pozwala na wykonywanie prostych ruchów przy użyciu mięśni przedramienia. Innym zaprezentowanym rozwiązaniem był bezzałogowy robot obronny opracowany przez studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej, Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa oraz Wydziału Cybernetyki.
Konferencja o ogólnopolskim zasięgu
Tegoroczna edycja konferencji miała charakter ogólnopolski, a na sali obecni byli nie tylko studenci i pracownicy WCY, ale również reprezentanci innych wydziałów Wojskowej Akademii Technicznej oraz kół naukowych z całej Polski. Wspólne wystąpienia, dyskusje i wymiana doświadczeń potwierdziły, że młoda polska nauka ma ogromny potencjał i chęć wspólnego działania.
Tekst: Magdalena Moszczyńska
Fot. Tymoteusz Kościuszko