30-lecie instytutów: Mobilne urządzenie do ochrony informacji niejawnej
W 2024 r. Wydział Cybernetyki obchodził jubileusz 30-lecia instytutów. Z tej okazji przypominamy wybrane projekty i wdrożenia opracowane przez pracowników Wydziału Cybernetyki. Spośród nich przypominamy kolejne wdrożenie. Do prac nad projektem „Mobilne urządzenie do ochrony informacji niejawnej” został powołany specjalny zespół składający się z pracowników naukowych Instytutu Matematyki i Kryptologii. W wyniku realizacji projektu utworzono projekt modelu bezpiecznej architektury systemu ochrony informacji niejawnej dla urządzeń mobilnych. Mobilne urządzenie do ochrony informacji niejawnych wytworzone w ramach projektu posiada szereg unikalnych cech, które umożliwiają zbudowanie silnej długoterminowej przewagi konkurencyjnej na rynku rozwiązań wspierających ochronę informacji.
Projekt „Mobilne urządzenie do ochrony informacji niejawnej” współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu dotyczącego obronności i bezpieczeństwa państwa, realizowany przez konsorcjum WAT – Lidera oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i firmy Unizeto Technologies S.A. w latach 2012-2015.
W ramach prac badawczych opracowano zaawansowaną technologię ochrony informacji wrażliwej. Wytworzona w ramach projektu technologia przeznaczona jest do ochrony informacji wrażliwej zgodnie z wymaganiami modelu ORCON. Technologia umożliwia swobodne przemieszczanie się informacji z publicznych repozytoriów do urządzenia mobilnego i jej podgląd tylko przez osoby uprawnione, tj. takie, które spełniają wymagania polityki dostępu, integralnie związanej z chronioną informacją. Pozwala to na ochronę informacji oraz zwalnia użytkownika z obowiązku nadzorowania każdej informacji (w szczególności przed nieautoryzowanym kopiowaniem danych).
Opracowana technologia jest przeznaczona dla użytkowników, którzy korzystają z systemów kryptograficznej ochrony danych wrażliwych za pomocą urządzeń mobilnych. System MobInfoSec jest rozproszonym, modułowym i konfigurowalnym systemem kryptograficznej kontroli dostępu do informacji wrażliwych, działającym w środowisku publicznym i posiadającym jednolity interfejs.
Opracowanej w ramach projektu technologii przyznano srebrny medal podczas międzynarodowych targów w Paryżu - 113th International Exhibition of Innovation „ConcoursLépine”30.04-11.05.2014. Została ona również wyróżniona nagrodą za osiągnięcia innowacyjne w 2014 roku na arenie międzynarodowej przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas Giełdy Wynalazków 2015.Opracowana technologia jest obecnie wdrażana przez konsorcjanta – firmę Asseco Data Systems.
Źródło: www.wi.zut.edu.pl