MBA WAT: 57 kolejnych dyplomów, jeden cel – cyberbezpieczeństwo na 100%
Za nami szósta edycja prestiżowych studiów MBA „Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem”, organizowanych od 2019 r. przez Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W tym roku program ukończyło pięćdziesięciu siedmiu słuchaczy – doświadczonych menedżerów, ekspertów IT, wojskowych i przedstawicieli administracji publicznej. To kolejny dowód na to, że potrzeba strategicznego podejścia do cyberbezpieczeństwa rośnie, a wiedza i praktyczne umiejętności w tym obszarze stają się kluczowe nie tylko dla firm, ale także dla instytucji państwowych.
Kadra menedżerska z całej Polski
W gronie tegorocznych absolwentów znaleźli się m.in. kadra zarządcza firm technologicznych, oficerowie Wojska Polskiego, pracownicy ministerstw, urzędów centralnych i samorządowych oraz specjaliści z sektora prywatnego. Wspólnym mianownikiem była chęć rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem w oparciu o najnowsze standardy, dobre praktyki i realne wyzwania, z jakimi mierzą się dziś organizacje.
„Co roku obserwujemy bardzo wysoki poziom merytoryczny naszych studentów, którzy stawiają przed nami duże wymagania. Dlatego też dostarczamy najnowszą i najlepszą wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa. Od kolejnej edycji studiów wprowadzamy trzy nowe przedmioty oraz rozszerzamy grono naszych znakomitych wykładowców, niekwestionowanych ekspertów znanych na rynku krajowym i zagranicznym”
– mówi dr inż. Grzegorz Bliźniuk, prof. WAT, kierownik studiów od 2022 roku.
Wyróżniające się prace, aktualne tematy
Wśród wielu ciekawych i merytorycznych prac dyplomowych powstałych w ramach VI edycji studiów MBA Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem, wyróżniono aż trzydzieści, które podejmowały aktualne wyzwania technologiczne, łącząc wiedzę techniczną z kompetencjami menedżerskimi.
W gronie wyróżnionych znalazła się praca dr. Tomasza Jaruzalskiego z Centrum e-Zdrowia pt. „Dyskusja uwarunkowań wdrażania organizacji cyberbezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia” napisana pod opieką dr. inż. Grzegorza Bliźniuka, prof. WAT. Autor wnikliwie przeanalizował specyfikę środowiska medycznego w kontekście organizacji struktur odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacyjne, zwracając uwagę na ograniczenia i wyzwania stojące przed instytucjami publicznymi w tej dziedzinie.
Z wyróżnieniem zakończył studia również dr inż. Jarosław Homa – kierownik administracyjny oraz szef działu IT na Wydziale Elektrycznym, Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a jednocześnie Zastępca Dyrektora Centrum Cyberbezpieczeństwa tej uczelni. Jego praca dyplomowa pt. „Dyskusja skuteczności przeciwdziałania krajowego systemu cyberbezpieczeństwa na incydenty przechwytywania wrażliwych danych dla okupu”, której promotorem był również dr inż. Grzegorz Bliźniuk, prof. WAT została wysoko oceniona za nowatorskie podejście do tematu oraz trafną analizę mechanizmów reagowania na cyberzagrożenia.
Wyróżnienie otrzymała również Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor departamentu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Jej praca pt. „Organizacja zarządzania cyberbezpieczeństwem z perspektywy Urzędu Marszałkowskiego” napisana również pod opieką dr. inż. Grzegorza Bliźniuka, prof. WAT, przedstawia praktyczne rozwiązania umożliwiające skuteczne tworzenie systemów odpornych na zagrożenia cyfrowe w administracji samorządowej. Sama autorka podsumowała studia MBA na Wydziale Cybernetyki słowami:
– „To był intensywny czas pełen wyzwań i nowych możliwości. Studia MBA w WAT pozwoliły mi nie tylko poszerzyć wiedzę z zakresu zarządzania strategicznego w obszarze cyberbezpieczeństwa, ale przede wszystkim wymienić doświadczenia z praktykami i ekspertami z całej Polski”.
Wśród wyróżnionych prac znalazła się także analiza autorstwa Piotra Starzyka – Pełnomocnika Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Nowego Systemu IT. W swoim opracowaniu pt. „Analiza uwarunkowań wdrożenia ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa w podmiocie kluczowym”, którego promotorem był dr inż. Grzegorz Bliźniuk, prof. WAT, Piotr Starzyk skoncentrował się na praktycznych aspektach implementacji regulacji prawnych w dużej instytucji publicznej, pokazując złożoność i wielowymiarowość tego procesu.
Wyróżnienie zdobyła również praca Jacka Tokarczyka, IT Enterprise Automation Architecta w Emerson Automation Solutions, zatytułowana „Duże modele językowe w biznesie – zastosowania i wyzwania”. Pod opieką płk. dr. inż. Rafała Karola Kasprzyka, autor przeprowadził kompleksową analizę roli sztucznej inteligencji w środowisku korporacyjnym. Jak sam podkreśla:
„To obszar, który dynamicznie się rozwija i ma ogromny potencjał transformacyjny dla współczesnych organizacji”.
Praca Tokarczyka została wyróżniona jako przykład świadomego, odpowiedzialnego podejścia do wdrażania technologii AI w praktyce biznesowej, co nabiera szczególnego znaczenia w czasach rosnącej automatyzacji i cyfryzacji procesów decyzyjnych.
Nie mniej interesujące są dyplomy innych absolwentów. Radosław Chmielewski, Global IT Client Service Manager w IBM, w pracy „Modelowanie i analiza rozprzestrzeniania się patologii informacji w sieciach społecznych”, skupił się na praktycznych aspektach związanych z wojną informacyjną. Projekt dyplomowy, również został przygotowany pod opieką płk. dr. inż. Rafała Kasprzyka.
„Cała ta droga była prawdziwą przygodą, z której wyniosłem ogrom nowych perspektyw”.
– podsumowuje Chmielewski.
Z kolei Adam Białas napisał pracę pod opieką merytoryczną dr hab. Agnieszki Gryszczyńskiej, prof. UKSW, pt. „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w ściganiu przestępstw popełnionych przy użyciu sieci telekomunikacyjnych na przykładzie oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka””. Praca stanowi analizę kryminalną z wykorzystaniem technologii przełomowych w procesie karnym jako przykład interdyscyplinarnego podejścia do cyberbezpieczeństwa, łączącego informatykę śledczą z zagadnieniami prawnymi.
Nie sposób pominąć również wyróżnionej pracy Wojciecha Żurka, doświadczonego programisty i dyrektora działu IT, który pod opieką dr. hab. inż. Bolesława Szafrańskiego, prof. WAT, obronił dyplom za pracę „Metody ochrony integralności danych w bazie danych”.
„Proces studiów MBA był dla mnie okresem dynamicznego rozwoju zawodowego i osobistego. Przekrojowy program nauczania pozwolił mi zdobyć wiedzę nie tylko w zakresie nowoczesnych metod ochrony informacji, ale także zarządzania strategicznego, analizy ryzyka czy wdrażania rozwiązań technologicznych w środowisku biznesowym. Niewątpliwą wartością była również możliwość uczestnictwa w licznych projektach zespołowych, które nauczyły mnie efektywnej współpracy i wymiany doświadczeń z przedstawicielami różnych branż”.
– mówi Wojciech Żurek.
Program MBA w WAT to nie tylko studia, ale miejsce spotkań wyróżniających się specjalistów z różnych branż: cyberbezpieczeństwa, AI, zarządzania projektami, prawa czy analizy danych. Absolwenci zgodnie podkreślają, że zdobyta wiedza i umiejętności nie kończą się na obronie dyplomu. To dopiero początek ich dalszej drogi zawodowej w zarządzaniu firmą/ organizacją/ instytucją w oparciu o zdobytą wiedzę dotyczącą najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa. Jak ujął to Jacek Tokarczyk:
„Tytuł MBA to nie koniec drogi – to drzwi do kolejnego etapu”.
I Forum Absolwentów MBA – nowa tradycja
W 2025 roku, w trakcie VI edycji, po raz pierwszy w historii studiów podyplomowych MBA „Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem” odbyło się I Forum Absolwentów MBA. Wydarzenie zostało pilotażowo zorganizowane i zrealizowane przez absolwentów 5. Edycji Programu MBA (2023-2024), jako ekspercie forum naukowej dyskusji i wymiany praktycznych doświadczeń w zakresie aktualnych trendów i najważniejszych wyzwań cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania w organizacji.
Uczestnicy w trakcie czterogodzinnej sesji moderowanej przez prowadzących otrzymali aktualną wiedzę i skonfrontowali opinie w zakresie bieżących wyzwań cyberbezpieczeństwa w organizacji oraz profesjonalnego zarządzania marką osobistą i podstawami PR:
- Dyrektywa NIS 2: Podejście i wymiana doświadczeń w zakresie zastosowania środków technicznych, operacyjnych i organizacyjnych - Tadeusz Zawistowski
- Dyrektywa NIS 2: Przegląd europejski: doświadczenia i wyzwania z wdrażania - Adam Jeż
- Zatruwanie sieci anonimowych serwerów publicznych grupy POOL NTP w aspekcie przepisów wykonawczych ENISA dla NIS2 - Tomasz Widomski
- PR dla eksperta i C-level – wprowadzenie do zagadnień - Łukasz Zając.
Po zakończeniu części merytorycznej spotkania, uczestnicy Forum kontynuowali dyskusje na temat aktualnych wyzwań w kuluarach, w ramach drugiej nieformalnej części wydarzenia.
Program z wizją, który jest prekursorem w branży
MBA na Wydziale Cybernetyki WAT to program, który nieustannie się rozwija – zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę. Nad jego kształtem czuwa dr inż. Grzegorz Bliźniuk – ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, informatyki medycznej i systemów IT, a zarazem były Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Pełnomocnik Rządu ds. wdrożenia Strefy Schengen.
Pod jego kierownictwem studia MBA zyskały nową dynamikę i jeszcze większy nacisk na zastosowanie wiedzy w praktyce, zarówno w sektorze cywilnym, jak i w strukturach bezpieczeństwa państwa. Podczas VI edycji studiów nowością w programie nauczania był wykład specjalny prof. Jarosława Nabrzyskiego z University of Notre Dame w USA, pt. "Technologie postkwantowe w cyberbezpieczeństwie". Ponadto, warto przypomnieć, że studia MBA realizowane są przy współpracy wykładowców z takich ośrodków jak Uniwersytet w Genui, agencja NCIA w Hadze, Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, NASK, CERT Polska czy ComCERT S.A.
Nowi wykładowcy, silne wzmocnienie kadry
Wraz z rozpoczęciem VII edycji do zespołu wykładowców dołącza gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To postać, której w środowisku nie trzeba przedstawiać. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem, współtwórca systemów ochrony infrastruktury krytycznej, lider międzynarodowych zespołów ds. cyberbezpieczeństwa, a przede wszystkim praktyk, który nieustannie działa na styku technologii, obronności i zarządzania. Wspólnie z gen. bryg. dr. inż. Mariuszem Chmielewskim poprowadzi zajęcia z przedmiotu „cyberobrona”. Przedmiot wprowadza słuchacza w kluczowe zagadnienia cyberobrony i operacji w cyberprzestrzeni. Demonstruje charakterystyki cyberprzestrzeni i operacji prowadzonych w cyberprzestrzeni. Przedmiot pokaże strategiczne znaczenie domeny cyber w NATO na tle prowadzenia działań w cyberprzestrzeni.
Nowym wykładowcą będzie również prof. Jarosław Nabrzyski, który poprowadzi przedmiot „Technologie blockchain i postkwantowe w cyberbezpieczeństwie”. Uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę pozwalającą im oceniać rozwiązania oparte na technologii blockchain i nadchodzące zagrożenia kwantowe z perspektywy zarządzania ryzykiem, co pozwoli im zapewnić bezpieczeństwo i konkurencyjność swoich organizacji w obliczu rozwoju tych technologii.
Gen. Mariusz Chmielewski poprowadzi kolejny nowy przedmiot o nazwie: „Sztuczna inteligencja w zastosowaniach bezpieczeństwa”, który wprowadza w kluczowe zagadnienia sztucznej inteligencji koncentrując się za przedstawieniem terminologii metod, modeli i narzędzi SI z perspektywy cyberbezpieczeństwa.
Dr inż. Robert Kośla poprowadzi nowy przedmiot „cybeodporność”. Przedmiot ten wprowadza studenta w kompleksowe zagadnienia związane z budowaniem systemów informatycznych zdolnych do przewidywania, wytrzymywania, odzyskiwania i adaptacji do niekorzystnych warunków, stresów i ataków w cyberprzestrzeni.
VII edycja już w październiku – rekrutacja ruszyła
Studia podyplomowe MBA „Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem” to unikalna oferta edukacyjna skierowana do osób, które chcą połączyć kompetencje menedżerskie z wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa. Program trwa dwa semestry i kończy się obroną pracy dyplomowej, zazwyczaj mocno osadzonej w realiach zawodowych uczestnika.
Dzięki elastycznej formule i praktycznemu podejściu, studia są dostosowane do potrzeb słuchaczy, zarówno tych z dużych korporacji, jak i administracji czy instytucji wojskowych.
Rekrutacja do VII edycji ruszyła 1 czerwca. W dniu 4 października podczas uroczystej inauguracji Studiów Podyplomowych MBA „Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem” zostaną wręczone dyplomy i pamiątkowe ryngrafy absolwentom VI edycji. Jednocześnie studia rozpoczną kolejni słuchacze. Dla wielu będzie to szansa, by nie tylko zdobyć prestiżowy dyplom, ale przede wszystkim realne umiejętności potrzebne dziś każdemu liderowi w świecie cybernetycznych zagrożeń i dynamicznych zmian.
„To był intensywny czas. Studia dały mi znacznie więcej niż tylko wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa i szansę na rozwój kompetencji menedżerskich. Największą wartością okazali się ludzie – wykładowcy z ogromnym doświadczeniem i świetna grupa uczestników”.
- podsumował Adam Białas, słuchacz VI edycji.
I tego właśnie życzymy nowym słuchaczom VII edycji studiów, którzy już w październiku rozpoczną swoją przygodę na Wydziale Cybernetyki WAT.
Rośniemy w siłę
Do tej pory nasze studia ukończyło łącznie 170 absolwentów. Zatem wkład Wydziału Cybernetyki WAT w rozwój znakomitych kadr w branży cyberbezpieczeństwa jest niekwestionowany.
Nie zwalniamy tempa. Trwa rekrutacja na kolejną edycję studiów. Nie czekaj, wolne miejsca szybko znikają…
Tekst: Grzegorz Bliźniuk, Magdalena Moszczyńska