Dzień z WAT dla szkół pod patronatem Akademii

20 listopada w Wojskowej Akademii Technicznej odbył się Dzień z WAT podczas którego Wydział Cybernetyki gościł ponad 100 uczniów ze szkół objętych patronatem przez WAT. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania nauczycieli i uczniów w Sali Kinowej Klubu WAT, przez prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Monikę Szyłkowską, prof. WAT, która podziękowała za tak liczne przybycie w imieniu Rektora-Komendanta WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka, a następnie została przedstawiona prezentacja oferty edukacyjnej WAT i zasad rekrutacji na studia. Przedstawiciele Kół Naukowych przekazali uczniom cenne informacje na temat działalności studentów w ramach kół funkcjonujących w WAT. W dalszej części programu uczniowie zwiedzili m.in. WCY i jego wybrane laboratoria.

Dzień WAT – inicjatywa, która miała na celu zapoznanie kandydatów na studia w WAT z ofertą kształcenia oferowaną przez poszczególne wydziały Wojskowej Akademii Technicznej spotkała się z olbrzymim sukcesem. W wydarzeniu wzięło udział ponad 800 uczniów i 41 nauczycieli ze szkół, które WAT objął swoim patronatem, z czego ponad 100 osób odwiedziło Wydział Cybernetyki. Spotkanie odbyło się w Sali Kinowej Klubu WAT podczas którego  omówiono podstawowe zasady towarzyszące rekrutacji na uczelnię.
Po oficjalnej części spotkania, uczniowie zainteresowani Wydziałem Cybernetyki mieli okazję poznać szczegóły dotyczące oferty kształcenia na WCY. Uczniowie wysłuchali wykładu dziekana dr. hab. inż. Zbigniewa Tarapaty, prof. WAT oraz prodziekan ds. studenckich dr Joanny Piaseckiej, prof. WAT, którzy przekazali uczniom najważniejsze informacje na temat Wydziału, jego historii, tego, co wyróżnia Wydział spośród innych uczelni technicznych, działalności studentów w ramach Rady Samorządu Wydziału Cybernetyki, kół naukowych: Cyber Security oraz Koła Zainteresowań Cybernetycznych, wymiany studenckiej w programie ERASMUS+, a także możliwości wyjazdu przez studentów wojskowych do USA i rozpoczęcia nauki jako kadet w United States Military Academy at West Point. Prodziekan Piasecka zachęcała też uczniów do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym im. gen. Sylwestra Kaliskiego organizowanym od wielu lat przez Instytut Matematyki i Kryptologii. W spotkanie zaangażowali się również przedstawiciele Rady Samorządu Wydziału Cybernetyki – kpr. pchor. Michał Choina i koła Cyber Security – kpr. pchor. Michalina Moszyńska, którzy opowiedzieli uczniom o Wydziale z perspektywy studenta (strukturze i działalności RSWCY, kół naukowych, a także różnych inicjatywach m.in. konferencji studenckiej, turnieju szachowym, pikniku, hackathonu, czy zawodów Capture the Flag) oraz odpowiedzieli na liczne pytania.

Oferta dydaktyczna Wydziału w r. a. 2025/2026
W ramach oferty dydaktycznej w roku akademickim 2025/2026 Wydział Cybernetyki oferuje głównie dwa kierunki studiów: informatykę oraz kryptologię i cyberbezpieczeństwo, które posiadają certyfikaty Doskonałości Kształcenia przyznawane przez Polską Komisję Akredytacyjną. Informatyka otrzymała certyfikat „Zawsze dla studenta”, a kryptologia i cyberbezpieczeństwo najwyższy z możliwych certyfikat „Doskonały kierunek”. Studia na obu kierunkach realizowane są zarówno dla studentów cywilnych i wojskowych. Studia cywilne I stopnia trwają 7 semestrów, a absolwent, który ukończy te studia otrzymuje tytuł inżyniera i może kontynuować naukę na studiach II stopnia, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Studenci cywilni nie są zobowiązani żadną umową z Ministerstwem Obrony Narodowej. Natomiast studia wojskowe są studiami jednolitymi trwającymi 10 semestrów. Studenci wojskowi w ramach pełnionej służby otrzymują co miesiąc uposażenie w początkowej kwocie 6000 zł, a po ukończeniu studiów uzyskują tytuł magistra inżyniera oraz stopień wojskowy podporucznika. Warto dodać, że nasi studenci wojskowi po ukończeniu studiów niemalże w 100% zasilają różne stanowiska od dowódczych po techniczno-inżynierskie w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni.

Nowa specjalność: informatyka kwantowa
Nowością w kształceniu na kierunku cywilnym informatyka II stopnia jest wprowadzenie od marca 2025 specjalności informatyka kwantowa. Wydział Cybernetyki wychodząc na przeciw oczekiwaniom studentów, kształci nieprzerwanie od 1968 r. specjalistów najwyższej klasy w obszarze cyber/krypto/IT. W związku z rozwojem informatyki kwantowej i co za tym idzie komputerów kwantowych Wydział edukując specjalistów w tym zakresie wpisuje się w trendy dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, który wymusza ciągłe dostosowywanie programów studiów do aktualnych technologii. Tym samym, Wydział jest pionierem na gruncie krajowych uczelni technicznych, który stawia za cel wykształcenie nowej niszy specjalistów-ekspertów specjalizujących się w informatyce kwantowej. Specjalność informatyka kwantowa to 12 przedmiotów, które razem tworzą kompleksowy program o łącznej liczbie 728 godzin zajęć. Ta dynamicznie rozwijająca się dziedzina obiecuje zrewolucjonizować wiele aspektów technologii informacyjnej. Dzięki możliwościom, jakie dają komputery kwantowe, zyskujemy nowe narzędzia do rozwiązywania problemów, które dotychczas były nieosiągalne. W miarę jak technologia kwantowa zyskuje na znaczeniu, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny.
Specjalność ta jest skierowana do ambitnych studentów, którzy mają solidne podstawy w matematyce i fizyce oraz chcą rozwijać swoje umiejętności w obszarze nowoczesnych technologii. Jeżeli interesujesz się zastosowaniem teorii kwantowej w praktyce, ta ścieżka kształcenia jest dla Ciebie.

Nasze laboratoria
W trakcie wizyty na Wydziale Cybernetyki w ramach Dnia z WAT, uczniowie mieli również okazję zobaczyć nasze nowoczesne laboratoria, w których realizowane są kursy i szkolenia m.in. na potrzeby MON. Laboratorium zobrazowania wielkoformatowego i symulacji rozszerzonej zaprezentował ppor. mgr inż. Jakub Grątkiewicz, a salę szkolenia załóg wozów bojowych por. mgr inż. Patryk Serafin. W budynku 65 Wydziału Cybernetyki uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu pracowników Instytutu Teleinformatyki i Cyberbezpieczeństwa. Ppor. mgr inż. Jakub Walczak omówił czym się zajmuje ITC , a ppor. mgr inż. Bartłomiej Szykuła wyjaśnił jak działają sieci neuronowe. Reprezentanci naszego Wydziału w trakcie pokazów odpowiedzieli na liczne pytania uczniów szkół.

Pokaz sprzętu wojskowego i żołnierski poczęstunek
Program wydarzenia zawierał również pokaz sprzętu wojskowego. W Parku Techniki Wojskowej zobaczyć można było m.in. artyleryjski wóz rozpoznawczy na podwoziu kołowym ŻUBR kompanijnego modułu ogniowego 120 mm moździerzy samobieżnych „RAK”, 122 mm wyrzutnię artyleryjską BM-21 na Ural-375, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, 120 mm moździerz samobieżny na podwoziu gąsiennicowym, transporter opancerzony gąsiennicowy MTLB WPT 2, bojowy wóz piechoty BWP-1, czołg bojowy średni typ PT-91. Zaprezentowany przez Wojskową Akademię Techniczną sprzęt zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach spotkania, którzy niejednokrotnie marzą, aby nosić mundur polskiego żołnierza z WATką na ramieniu i służyć Ojczyźnie.

Na zakończenie, organizatorzy zapewnili dla uczestników tradycyjny żołnierski poczęstunek -  grochówkę wojskową, która razem z pokazem sprzętu wojskowego podkreśliła militarny charakter uczelni.
Wojskowa Akademia Techniczna, pełniąca patronat nad szkołami ponadpodstawowymi, szczególną wagę przykłada do utrzymywania dobrych relacji z uczniami. Wydział Cybernetyki regularnie zaprasza i gości młodzież tych szkół, co pozwala na budowanie więzi i przełamywanie wszelkich barier. Każda szkoła, która przyjeżdża do WAT, aby zwiedzić Wydział Cybernetyki otrzymuje sprofilowane do potrzeb swoich uczniów informacje o kształceniu na danych kierunkach studiów, co z roku na rok przekłada się na wzrost liczby kandydatów kandydujących na WCY. Serdecznie dziękujemy za możliwość przekazywania tych cennych informacji o naszych kierunkach studiów i nowościach, które wprowadzamy, dzięki którym nasza oferta dydaktyczna jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla młodych przyszłych specjalistów-cybernetyków.
Dziękujemy również uczniom szkół, którzy tym razem odwiedzili nasz Wydział i zabrali ze sobą bagaż pozytywnych wrażeń o tym czego się dowiedzieli, zapamiętali i którzy mamy nadzieję w niedalekiej przyszłości staną się częścią Wojskowej Akademii Technicznej.

Tekst: Magdalena Moszczyńska

Dzień Otwarty WAT, Studia, kształcenie, informatyka, kryptologia, Cyberbezpieczeństwo