Nowi oficerowie Wojska Polskiego z Wydziału Cybernetyki – promocja oficerska 2025 w WAT

28 czerwca 2025 r. na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się jedna z najbardziej podniosłych i symbolicznych uroczystości w życiu każdego żołnierza – promocja na pierwszy stopień oficerski Wojska Polskiego. W obecności najwyższych władz wojskowych, kadry akademickiej, rodzin i bliskich, dziewięćdziesięciu pięciu absolwentów Wydziału Cybernetyki zostało mianowanych na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

To wydarzenie nie tylko symbolicznie zamknęło pięcioletnią drogę akademicką i szkoleniową młodych oficerów, ale także otworzyło nowy rozdział ich służby już jako dowódców i specjalistów w służbie bezpieczeństwa narodowego, w tym cyberbezpieczeństwa Polski. Wśród nich znalazło się pięćdziesięciu podchorążych z kierunku informatyka oraz czterdziestu pięciu z kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo. 

W obecności najwyższych dowódców Sił Zbrojnych RP
Po odczytaniu postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, oficerowie w obecności sztandaru Wojska Polskiego zostali oficjalnie mianowani na stopień podporucznika. Promocji oficerskiej dokonali m.in. gen. dyw. Karol Molenda – Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, który mianował absolwentów z kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo, oraz  gen. bryg. dr inż. Mariusz Chmielewski – Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, który mianował podchorążych z kierunku informatyka. 

„"Omnia Pro Patria" ... dzisiaj zaczynacie nowy rozdział swojej służby Polsce i jej Obywatelom. 
To był zaszczyt, satysfakcja i ogromna przyjemność, być z Wami i cieszyć się Waszym sukcesem. Składam ogromne gratulacje dla Was, za ukończenie tak znakomitej i trudnej Uczelni, stając się absolwentami kierunku politechnicznego jak i wojskowego.
Waszym Rodzicom należą się podziękowania i gratulacje, za wychowanie w patriotycznym duchu, wsparcie,  motywacje, za to ... że nie rzadko oddawali całe serce i razem z Wami znosili ten trud - a dumę z Was widziałem dzisiaj osobiście w ich oczach.
Życzę Wam żołnierskiego szczęścia, wyzwań i sukcesów ! Bądźcie najlepszą wersją siebie.”

- powiedział gen. Mariusz Chmielewski, zwracając się do młodych oficerów WP. Dzień wcześniej, 27 czerwca, Rektor-Komendant WAT wręczył im patenty oficerskie. 
Promocja oficerska to ceremonia pełna wojskowej dyscypliny i tradycji, ale również moment głęboko emocjonalny. Dla rodzin i bliskich promowanych podchorążych była to wyjątkowa i doniosła chwila. Widok świeżo mianowanych podporuczników, składających ślubowanie, często przywoływał emocje, których nie dało się ukryć. Wśród publiczności nie brakowało łez, oklasków i ściskanych dłoni, to właśnie rodziny są pierwszymi i najwierniejszymi towarzyszami żołnierskiej drogi.

W służbie bezpieczeństwa – technologia i dowodzenie
Nowo promowani oficerowie Wydziału Cybernetyki zasilą najważniejsze struktury Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiedzialne za obronę cyberprzestrzeni, systemy łączności oraz rozpoznanie. Absolwenci rocznika 2025, oczekując na uroczysty akt promocji, mieli już na sobie mundury docelowych jednostek, w których rozpoczną służbę. Znaczna ich część trafi do formacji podporządkowanych Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) – centralnej struktury odpowiedzialnej za bezpieczeństwo teleinformatyczne resortu obrony.

Do zadań WOC należy m.in. projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie i ochrona krajowych technologii kryptologicznych, prowadzenie badań i rozwoju w zakresie zaawansowanych systemów informatycznych, a także tworzenie nowych produktów technologicznych we współpracy z krajowym przemysłem i środowiskiem naukowym. Formacja ta odgrywa również kluczową rolę w zabezpieczaniu sieci teleinformatycznych Wojska Polskiego oraz prowadzeniu działań operacyjnych w cyberprzestrzeni.

Nowo promowani oficerowie będą odgrywać istotną rolę w rozwoju takich struktur, jak Centrum Projektów Informatycznych, jednostkach RCI (Regionalne Centrum Informatyki), czy zespołach reagowania na incydenty komputerowe, w tym CSIRT MON (Computer Security Incident Response Team MON). Wśród zadań, które na nich czekają, znajdują się również zaawansowane operacje w cyberprzestrzeni realizowane przez wyspecjalizowane formacje, takie jak Jednostka Działań w Cyberprzestrzeni „A”, „B” oraz „C”, a także współpraca z innymi instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo narodowe.

W trakcie promocji oficerskiej, za wybitne osiągnięcia w nauce wyróżniono ppor. Maję Czyżewską, która realizowała studia na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo w trybie indywidualnym pod opieką prof. Romualda Hoffmanna i uzyskała najwyższą średnią ocen – 4,61, za co została wyróżniona przez Rektora-Komendanta WAT sygnetem absolwenta Akademii.

Zwieńczeniem ceremonii było błogosławieństwo udzielone przez biskupa polowego WP Wiesława Lechowicza oraz kapelana WAT ks. por. Piotra Woszczyka, uroczyste odśpiewanie pieśni „My, Pierwsza Brygada”, a także defilada wojskowa z udziałem promowanych oficerów.

Wojskowa tradycja, nowoczesna technologia
Podczas wydarzenia nie zabrakło także elementów ukazujących współczesne oblicze armii. Równolegle do głównej uroczystości przygotowano bogatą ekspozycję najnowocześniejszego sprzętu wojskowego oraz prezentacje innowacyjnych technologii, nad którymi pracują zarówno naukowcy, jak i studenci Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Na placu apelowym odwiedzający mogli z bliska przyjrzeć się m.in. czołgowi M1A1 ABRAMS, wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet HOMAR-K1 czy armatohaubicy KRAB, będących na wyposażeniu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Warto zaznaczyć, że wiele rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w nowoczesnym uzbrojeniu powstaje właśnie dzięki pracy absolwentów WCY, którzy opracowują systemy teleinformatyczne niezbędne do skutecznego działania sprzętu na współczesnym polu walki. To właśnie oni stoją za takimi systemami jak BMS „Legion” (Battle Management System „Legion”) czy TOPAZ, które umożliwiają m.in. zwiększenie świadomości sytuacyjnej pola walki, szybki wybór i wskazanie celów, koordynację ognia artyleryjskiego oraz przeciwdziałanie zagrożeniom w czasie rzeczywistym. Dzięki takim rozwiązaniom polska armia zyskuje przewagę technologiczną i zdolność do prowadzenia działań na najwyższym poziomie operacyjnym.

VR i cyberwojsko – stoisko WCY pełne atrakcji
Stoisko Wydziału Cybernetyki cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych uczestników wydarzenia. Odwiedzający chętnie podejmowali dyskusje na temat działalności Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz poznawali nowoczesne rozwiązania technologiczne opracowywane przez kadrę i studentów wydziału. Dzieci tłumnie ustawiały się w kolejce, by skorzystać z gogli VR, przenoszących je w świat wirtualnej rzeczywistości. Dr inż. Paweł Moszczyński oraz ppor. Piotr Targowski przybliżali odwiedzającym specyfikę służby absolwentów WCY i prezentowali projekty badawcze realizowane na WCY m.in. projekt AIDA i symulację gry wojennej.  Natomiast podchorążowie Mikołaj Sitek, Mateusz Stańko, Dominik Kudyba i Marcin Kołodziej pomagali dzieciom z okularami VR oraz zestawami HoloLens. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również zabawa przygotowana z myślą o uczestnikach promocji oficerskiej – rozwiązywanie ukrytego hasła zakodowanego na tzw. „Kamyczkach-wędrowniczkach”, przy pomocy specjalnego kodu książkowego. Na zwycięzców czekały upominki z logo WAT, które mimo przygotowanej sporej ilości rozeszły się w błyskawicznym tempie.
Nowe pokolenie oficerów gotowe do obrony cybergranic Rzeczypospolitej

„Z chwilą promocji na pierwszy stopień oficerski rozpoczynacie kolejny etap fascynującej i niezwykle ważnej służby, a Waszym zadaniem będzie zapewnienie przewagi nad przeciwnikiem w cyberprzestrzeni. Zdolność Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni zależą właśnie w głównej mierze od absolwentów Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Wiedza i umiejętności podchorążych i absolwentów Wydziału Cybernetyki WAT zostały już wielokrotnie pozytywnie zweryfikowane. Jesteście doskonale przygotowani do wyścigu w cyberprzestrzeni, który rozpoczął się wiele lat temu, wciąż trwa i nie widać na horyzoncie mety. Każdy z Was - absolwentów Wydziału Cybernetyki rocznik 2025 - staje się elementem systemu bezpieczeństwa państwa w cyberprzestrzeni, i nigdy nie wiadomo kto może okazać się elementem najważniejszym. Wszystkim życzę więc wytrwałości, nieustannego rozwoju i żołnierskiego szczęścia."

- powiedział płk dr inż. Rafał Kasprzyk, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki.

Wojskowa Akademia Techniczna pozostaje największą i najbardziej prestiżową uczelnią wojskową w Polsce, kształcącą kadrę oficerską w ścisłym związku z potrzebami nowoczesnych sił zbrojnych. Dzięki dynamicznemu rozwojowi infrastruktury, programów nauczania oraz kadry dydaktycznej, WAT przyciąga najlepszych kandydatów. W roku akademickim 2025/2026 WAT przyjmie rekordową liczbę 1243 kandydatów na studia wojskowe, zgodnie z limitem ustanowionym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Promocja oficerska podchorążych z WAT to przekazanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo narodowe młodemu pokoleniu żołnierzy, którzy swoją wiedzą, odwagą i nowoczesnymi kompetencjami będą wspierać Siły Zbrojne RP. To także wyraz zaufania, jakie państwo i armia pokładają w młodych oficerach, którzy dziś stają się częścią elity Wojska Polskiego.

Tekst: Magdalena Moszczyńska
Fot. WCY, WAT