Nowy sezon KZC: Rozpocznij przygodę z IT

Pierwsze w tym roku akademickim spotkanie Koła Zainteresowań Cybernetycznych (KZC), które odbyło się 22 października, zgromadziło aż 55 uczestników, w tym wielu studentów z pierwszego i drugiego roku. Wydarzenie to zainaugurowało nowy sezon działalności koła, pokazując rosnące zainteresowanie tematyką IT i cybernetyki. KZC oferuje niepowtarzalne możliwości rozwoju umiejętności praktycznych i teoretycznych, realizacji ambitnych projektów, a także nawiązywania kontaktów w środowisku akademickim. To idealny moment, by dołączyć i zacząć swoją przygodę z nowoczesnymi technologiami!

Pierwsze w tym roku akademickim spotkanie Koła Zainteresowań Cybernetycznych (KZC), które odbyło się 22 października, przyciągnęło aż 55 uczestników! Wydarzenie, które zainaugurowało nowy sezon działalności koła, pokazało, jak wielu młodych studentów z pierwszego i drugiego roku pragnie rozwijać swoje pasje w dziedzinie IT.
To najlepszy moment, aby dołączyć do KZC! Koło oferuje niepowtarzalną okazję do zdobycia wiedzy, nawiązywania kontaktów oraz pracy nad interesującymi projektami, które pozwolą na rozwój umiejętności praktycznych i teoretycznych.

Koło to studenci, którzy chcą działać i nie boją się wyzwań
Koło Zainteresowań Cybernetycznych zrzesza studentów i to oni decydują o jego przyszłości. W czasie spotkania wybrany został nowy zarząd KZC, z przewodniczącym pchor. Korneliuszem Samolem na czele, wiceprzewodniczącym Michałem Oręziakiem oraz sekretarzem pchor. Marcinem Laskowskim. Nowy zarząd odpowiedział na liczne pytania uczestników, a wsparcia udzielił im były przewodniczący pchor. Jędrzej Pytko. Dzięki ich zaangażowaniu, każdy miał szansę dowiedzieć się więcej o planach koła i możliwościach, jakie oferuje. Jak powiedział nowy przewodniczący pchor. Korneliusz Samol:

"KZC jest miejscem, w którym rozwija się pasje i umiejętności, a także poszerza swoje horyzonty. U nas przekuwamy teorię w praktykę, poprzez uczestnictwo i organizację kursów, warsztatów, hackathonów, projektów oraz eventów w tematyce IT. Jesteśmy otwarci na każdego, szczególnie doceniamy zaangażowanie i chęć samorozwoju."

Koło to studenci dla których 100% to za mało
W tym roku Koło planuje zrealizować szereg projektów. Projekty te w przeważającej większości koncentrują się wokół pojęcia sztucznej inteligencji. Celem członków koła jest opracowywanie innowacyjnych narzędzi, jak i napisanie publikacji naukowych. Jak mówi opiekun naukowy koła dr inż. Paweł Moszczyński:

"Dzisiaj sztuczna inteligencja rewolucjonizuje nasze życie i świat, w którym się poruszamy. Co ciekawe założyciele Koła Zainteresowań Cybernetycznych, które powstało w 1965 roku, już w tamtych czasach dostrzegli istotną rolę Cybernetyki jako nauki. Cybernetyka analizując analogie między zasadami działania organizmów żywych, układów społecznych i maszyn, odkrywa ogólne prawa wspólne dla różnych nauk i umożliwia przenoszenie tych praw z jednej dziedziny na drugą. Inteligencja pozwoliła ludzkości zdominować ziemię oraz osiągnąć niesamowite rzeczy. Natomiast wytworzenie sztucznej inteligencji jest zmianą, która również jest rewolucyjna, a co przyniesie? Moim zdaniem nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć naszym rozumem. Jednak już teraz możemy badać AI i rozwijać narzędzia ją wykorzystujące. W ramach prac koła będziemy koncentrować się na zbudowaniu czata, który zasilony wiedzą o naszym Wydziale, procesach jakie są na nim realizowane i narzędziach jakie używamy będzie w stanie pomóc użytkownikowi odnaleźć konkretne informacje z naszej bazy wiedzy. Drugie zagadnienie będzie bardziej ambitne. Przy współpracy z dr. Joanną Wiśniewską będziemy opracowywali narzędzie wykorzystujące AI do poszukiwania i ulepszania algorytmów kwantowych"

Koło to miejsce do zdobycia cennych umiejętności
Koło to miejsce do zdobycia cennych umiejętności, które przydadzą się w przyszłej karierze zawodowej. Dr inż. Michał Dyk, opiekun merytoryczny koła w obszarze aplikacji mobilnych, w ubiegłym roku akademickim zorganizował szkolenie z zakresu tworzenia aplikacji webowych, które umożliwiło uczestnikom zdobycie umiejętności niezbędnych do projektowania nowoczesnych rozwiązań internetowych. Dodatkowo, prowadził warsztaty poświęcone wykorzystaniu API do implementacji modeli OpenAI, co otworzyło przed członkami KZC nowe możliwości w obszarze sztucznej inteligencji i analizy danych. Dzięki takim inicjatywom, nasi członkowie mają okazję nie tylko poszerzać swoją wiedzę, ale także zdobywać praktyczne doświadczenie, które może być kluczowe w ich przyszłej pracy zawodowej.
Oprócz tych projektów, KZC, jak co roku, zorganizuje hackathon Spring 2025 oraz III Ogólnopolską Konferencję Studencką Student Cybernetics Symposium. Oba wydarzenia są realizowane przez studentów z WCY z myślą o kolegach z całej Polski i stanowią doskonałą platformę do wymiany wiedzy oraz pomysłów. Poprzedni przewodniczący pchor. Jędrzej Pytko, a obecny kierownik sekcji sztucznej inteligencji podkreślił, że:

„Udział w tych wydarzeniach jest dobrą okazją do zwiększenia swoich kompetencji, w szczególności umiejętności publicznego występowania oraz pogłębienia wiedzy. Umożliwiają one również nawiązanie kontaktów z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.”

Koło to społeczność, która wspiera się nawzajem
Warto dodać, że w ramach działalności KZC organizowane są również cotygodniowe spotkania #AlgorytmiczneCzwartki, które są doskonałą okazją do nauki i rozwoju umiejętności programistycznych. Koordynatorem spotkań jest pchor. Marcin Laskowski. Jak powiedział płk dr. inż. Rafał Kasprzyk mentor wielu zwycięskich zespołów KZC:

„#AlgorytmiczneCzwartki rozwijają umiejętność pracy zespołowej, algorytmizacji zadanego werbalnie problemu oraz jego implementacji w różnych językach programowania, w szczególności C, C++ i Python. … ”

Jak podkreśla zarząd koła w ramach działalności Koła w roku akademickim 2023/2024 studentów poza wymienionymi wyżej wspierali także inni wykładowcy WCY - specjaliści  w swoich dziedzinach m. in.:  dr inż. Artur Arciuch, por. mgr inż. Dawid Maślanik, por. mgr inż. Norbert Waszkowiak. Dlatego zachęcamy wszystkich studentów, szczególnie tych z pierwszego i drugiego roku, do aktywnego uczestnictwa w spotkaniach Koła. To nie tylko szansa na rozwój, ale także na poznanie pasjonatów z podobnymi zainteresowaniami! Dołączcie i rozwijajcie swoje pasje w ramach Koła Zainteresowań Cybernetycznych!

Tekst: Magdalena Moszczyńska

Fot. WCY

KZC Koło Zainteresowań Cybernetycznych spotkanie