Optyczny sensor do ochrony dzieł sztuki

Z okazji jubileuszu 30-lecia instytutów Wydziału Cybernetyki, prezentujemy kolejny projekt opracowany przez pracowników Instytutu Teleinformatyki i Cyberbezpieczeństwa. Optyczny sensor do ochrony dzieł sztuki to efekt pracy zespołu pod kierunkiem dr. hab. inż. Krzysztofa Murawskiego, prof. WAT.

Dzieła sztuki, szczególnie te o wysokiej wartości, są częstym celem złodziei. Ich kradzież lub zniszczenie może stanowić ogromną stratę zarówno dla artysty, jak i dla instytucji je posiadającej. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony tych cennych obiektów.
Ochrona dzieł sztuki przed zagrożeniami, podobnie jak zabezpieczenie danych czy broni osobistej, jest kluczowym elementem współczesnego świata. Istnieje wiele metod zabezpieczania dzieł sztuki, w tym systemy alarmowe, monitoring wizyjny, czujniki ruchu, które wykrywają niepożądany ruch i natychmiast uruchamiają alarm.
Opracowany przez zespół prof. Murawskiego optyczny sensor to nowatorskie rozwiązanie, które zapewnia indywidualną ochronę każdemu dziełu sztuki, reagując na zmiany w jego otoczeniu i gwarantując szybką interwencję w razie zagrożenia.

Przedmiotem badań zespołu był czujnik optyczny, który jest przykładem innego spojrzenia na problem zapewnienia indywidualnej ochrony: dzieł sztuki, dokumentów firmy, broni osobistej, itp. Czujnik wykorzystuje obrazowanie laserowe realizowane w paśmie podczerwieni. Składa się z toru optycznego, miniaturowej kamery, oświetlacza laserowego, układu przetwarzania i analizy obrazu, mikrokontrolera i układu kodowania oraz transmisji danych. W efekcie otrzymano wizyjny, bezdotykowy i zintegrowany czujnik do indywidualnej ochrony obiektu wykonanego z materiałów takich jak: tkanina, marmur, szkło, metal, drewno, itp. Opracowany czujnik zawiera sensor ADNS-9800 oraz optykę zintegrowaną ADNS-6190-002. Czujnik umożliwia bezkontaktową, wizyjną detekcję ruchu w przestrzeni 3D ochranianego obiektu. Obiekt powinien być umieszczony w odległości od 2.18 mm do 2.62 mm od czujnika. Najlepsze dopasowanie czujnika do ochranianego obiektu uzyskano w odległości równej 2.40 mm. Z tego względu obudowę czujnika zaprojektowano tak, by czujnik mógł być dosunięty od wewnętrznej strony do ramy obrazu i przymocowany do ściany (dzięki temu jest niewidoczny dla zwiedzającego) lub by możliwa była obserwacja podstawy ochranianego obiektu lub tyłu eksponatu. Wówczas czujnik zintegrowany jest z prezenterem (podstawką eksponatu). Układ ADNS-9800 wykrywa ruch obiektu o prędkości maksymalnej 4 m/s, z przyśpieszeniem dochodzącym do 30 g.

Zabezpieczenie cennych obiektów artystycznych jest kluczowe zarówno dla artysty, jak i dla instytucji, która je posiada. Istnieje wiele metod ochrony dzieł sztuki przed zagrożeniami, takimi jak kradzież czy uszkodzenie. Opracowany przez zespół z WCY optyczny sensor w zdecydowany sposób może przyczynić się do zapewnienia skuteczniejszej ochrony.

30-lecie Instytutów, optyczny sensor, ochrona, Bezpieczeństwo, projekt