Partnerstwo nauki i biznesu - eksperci i praktycy o kompetencjach przyszłości
9 kwietnia 2025 roku w Sali Senatu Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się posiedzenie Rady ds. Kwalifikacji Absolwentów Wydziału Cybernetyki. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli kierownictwa Uczelni i Wydziału oraz ekspertów z otoczenia społeczno-gospodarczego, którzy wspólnie rozmawiali o przyszłości kształcenia, potrzebach rynku pracy i roli WAT w kształtowaniu nowoczesnych kompetencji.
Spotkanie rozpoczęli Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak oraz Dziekan Wydziału Cybernetyki, dr. hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT.
W swoim wystąpieniu Rektor podkreślił znaczenie współpracy Uczelni z otoczeniem zewnętrznym oraz potrzebę reagowania na zmieniające się realia rynku pracy.
„Dzięki działaniu Rady takiej jak ta, studenci mogą poznać oczekiwania rynku i dobrze się przygotować, to też możliwość dostosowania programów studiów do potrzeb potencjalnych pracodawców.”
– przypomniał Rektor-Komendant WAT.
Rektor wskazał na znaczenie takich inicjatyw, jak konkursy, zaangażowanie studentów w projekty naukowe, rozwój nowych kierunków studiów i specjalności (w tym informatyki kwantowej uruchomionej przez Wydział Cybernetyki) oraz silne wsparcie dla studentów poprzez praktyki, staże czy mentoring.
„Nie chcemy tylko nadążać, ale chcemy niektóre inicjatywy wyprzedzać. I tym sposobem jest np. nowa specjalność na kierunku informatyka: informatyka kwantowa. To przykład tego, że staramy się być na topie.”
– podkreślił Rektor-Komendant WAT -
„Swoją wiedzę i umiejętności od kilku lat studenci weryfikują poprzez udział w uznanym konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej na realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego, bezzałogowego systemu lądowego i bezzałogowego systemu morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. (…) W niedawnym hackathonie Battle Hack 2025 w Bułgarii nagrodzono 4 projekty podchorążych z Koła Zainteresowań Cybernetycznych.”
Dziekan Wydziału Cybernetyki przedstawił genezę powołania Rady ds. Kwalifikacji Absolwentów, podkreślając potrzebę dostosowania programów studiów do wymagań współczesnego rynku pracy oraz otoczenia społeczno-gospodarczego. Omówił ramy działania Rady, które obejmują konsultowanie oraz definiowanie wytycznych dla treści programowych kierunków oferowanych na wydziale. Celem tych działań jest „wyposażenie” studentów w wiedzę, umiejętności i kompetencje odpowiadające potrzebom dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
Dziekan wymienił kluczowe zadania, w tym współpracę przy inicjatywach podnoszących jakość i praktyczność kształcenia, ułatwienie studentom zapoznania się z realiami rynku pracy, wspieranie monitorowania karier zawodowych absolwentów oraz promowanie najlepszych studentów i absolwentów. Szczególną uwagę zwrócił na znaczenie aktywnego uczestnictwa członków Rady w procesie tworzenia i udoskonalania programów nauczania, które mają sprostać wyzwaniom współczesnego otoczenia edukacyjnego i zawodowego.
Dziekan WCY omówił najważniejsze obszary dotyczące działalności dydaktyczno-naukowej Wydziału, wskazując m.in. na znaczenie uruchomienia studiów Data Science w języku angielskim oraz nowej specjalności z zakresu informatyki kwantowej. Podkreślił również sukcesy w pozyskiwaniu projektów badawczych i budowie nowoczesnej infrastruktury.
„Wydział Cybernetyki to również pierwszy wydział w Polsce , który uzyskał certyfikaty jakości kształcenia PKA dla wszystkich kierunków studiów oraz jako pierwszy wydział uczelni wojskowych w Polsce uruchomiliśmy studia podyplomowe MBA.”
– Dziekan Wydziału Cybernetyki.
W dyskusji głos zabrał m.in. dr hab. inż. Bolesław Szafrański, prof. WAT z WCY, który odniósł się do dotychczasowej działalności Rady i jej wpływu na programy nauczania. Zwrócił uwagę na rosnącą rolę matematyki, data science i informatyki kwantowej w edukacji politechnicznej.
„Główne zadanie Rady to wpływ na przebudowanie programów kształcenia. Potrzebujemy od Państwa, członków Rady, impulsu, w którym kierunku powinniśmy zmierzać.”
Eksperci-członkowie Rady wskazywali na potrzebę dalszego rozwoju w zakresie AI, kryptoanalizy, kryptografii i budowy krajowej infrastruktury obliczeniowej (np. superkomputerów). Padły również sugestie, by Wydział zdefiniował priorytetowe zastosowania informatyki kwantowej dla sektora wojskowego.
Prezes PTI Wiesław Paluszyński zaznaczył:
„Jeśli na poważnie chcemy rozmawiać o AI to Wydział musi posiadać superkomputer. Bez tego nie da się na poważnie mówić o poważnej sztucznej inteligencji. Musimy tworzyć i ćwiczyć algorytmy stworzone w Polsce. To mogłoby spowodować napływ studentów i naukowców.”
Prodziekan ds. kształcenia dr inż. Dariusz Pierzchała, prof. WAT zaproponował utworzenie konkursu na najlepsze prace dyplomowe, który realizowałby się pod patronatem Rady. Pomysł zwiększenia rozpoznawalności Rady oraz zbliżenia do studentów spotkał się z aprobatą uczestników. Zgłoszono również koncepcję lepszego powiązania praktyk zawodowych z rzeczywistymi potrzebami pracodawców, w tym zaangażowania członków Rady w formułowanie tematów prac dyplomowych i projektów realizowanych przez studentów.
Agnieszka Wilczek z MF podkreśliła w wypowiedzi:
„Ministerstwo Finansów ma bogatą ofertę praktyk i staży. Zależy nam na tym, żeby przyzwyczajać studentów do sprawnego wykorzystywania wiedzy i przekładania jej na praktykę. MF oferuje również współpracę przy pracach dyplomowych. Studenci w ramach takiej pracy, projektują i wdrażają narzędzia wytworzone na potrzeby MF.”
Na koniec Dziekan WCY poinformował o rozpoczęciu prac nad utworzeniem Hub-u kwantowego RON, którego celem będzie rozwój kompetencji oraz budowa infrastruktury (w tym potencjalnie komputera kwantowego) dla celów badawczych i edukacyjnych. Podkreślił, że Wydział już teraz prowadzi badania z zakresu kryptografii postkwantowej i algorytmów kwantowych, a nowa infrastruktura badawcza umożliwi dalszy rozwój tych kierunków oraz praktyczne zastosowania dla Sił Zbrojnych RP.
Spotkanie Rady ds. Kwalifikacji Absolwentów Wydziału Cybernetyki WAT potwierdziło kluczową rolę współpracy z przedstawicielami przemysłu i instytucji państwowych. Wspólne działania pozwalają skutecznie dostosowywać ofertę edukacyjną do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku i wyzwań technologicznych. Rada pozostaje forum wymiany doświadczeń i inspiracji, które realnie wpływają na kierunek rozwoju Wydziału i przyszłość jego absolwentów.
Tekst: Karolina Krawczyńska
Fot: Mariusz Maciejewski, WCY