Polsko-brytyjska współpraca dotycząca projektów na rzecz bezpieczeństwa cywilnego
Wspólne badania naukowe i innowacje podnoszące poziom bezpieczeństwa i ochrony obywateli, społeczności i środowiska to temat przewodni spotkania zorganizowanego przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej NCBR, Ambasadę Wielkiej Brytanii w Warszawie oraz Brytyjski Punkt Kontaktowy do Programu Ramowego Horyzont Europa (SIN – Science Innovation Network).
W ramach wydarzenia przedstawiciele polskich i brytyjskich organizacji z obszaru badań nad bezpieczeństwem cywilnym zostali zapoznani z pracami realizowanymi w specjalistycznych laboratoriach Wojskowej Akademii Technicznej.
Wizytę w WAT, 13 listopada 2024 r., rozpoczęło spotkanie z Rektorem-Komendantem WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysławem Wachulakiem oraz przedstawicielami uczelni, zaproszonych instytucji i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Na wstępie Rektor zwrócił uwagę na prowadzone w WAT prace badawczo-rozwojowe związane z cyberbezpieczeństwem, walką z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem oraz odpornością społeczeństwa na klęski żywiołowe. Zaprosił gości do zapoznania się z wynikami projektów dotyczących tych obszarów w wybranych laboratoriach Akademii.
Przedstawicielki Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR, Maria Śmietanka i Renata Rycerz, podkreśliły aktywny udział żołnierzy i pracowników Wojskowej Akademii Technicznej w projektach realizowanych w konsorcjach międzynarodowych w ramach programu Horyzont Europa, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
O najważniejszych aspektach rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej opowiedział prorektor ds. naukowych prof. dr hab. inż. Janusz Bogusz. Zaznaczył, że uczelnia jest otwarta na polski i europejski rynek edukacyjny, dba przy tym o najwyższą jakość kształcenia, propagując jednocześnie odpowiednie postawy etyczne i patriotyczne. Stanowi wsparcie dydaktyczne, naukowo-badawcze i eksperckie Ministerstwa Obrony Narodowej oraz zapewnia transfer technologii ze sfery badawczej do przemysłu.
Podczas wizyty goście zostali zapoznani z pracami realizowanymi na Wydziale Cybernetyki, Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania oraz w Instytucie Optoelektroniki.
WYKORZYSTANIE SYMULACJI ROZSZERZONEJ DO SZKOLENIA WOJSKOWEGO
Goście odwiedzili Laboratorium Zobrazowania Wirtualnego i Symulacji Rozszerzonej na Wydziale Cybernetyki. Laboratorium dysponuje wielkoformatową sferą projekcyjną wraz z systemem wizualizacji i dźwięku przestrzennego. W środowisku wirtualnej symulacji prowadzone są szkolenia m.in. dla stanowisk wysuniętych obserwatorów artylerii, przeciwlotniczych posterunków obserwacyjnych, punktów dowódczo-obserwacyjnych i stanowisk snajperskich. Sala szkolenia załóg obsług bojowych wraz ze stanowiskami komputerowymi i przeznaczonym dla nich oprogramowaniem symulacyjnym pozwala szkolić pluton wojsk dowolnego rodzaju. Podczas zajęć wykorzystywane są m.in. rzeczywiste kontrolery z wozów bojowych, jak np. Leopard 2A5 i PT 91 Twardy oraz informatyczne systemy dowodzenia walką (BMS Jaśmin) używane w Siłach Zbrojnych.
BADANIA BEZPIECZEŃSTWA ŁADUNKÓW W ŁAŃCUCHU DOSTAW ORAZ SPECJALISTYCZNE SZKOLENIA
Na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania goście obejrzeli halę badawczą procesów magazynowania wraz z Laboratorium Badawczym Opakowań. Prześledzili proces magazynowania i zwiedzili magazyn wysokiego składowania Przedstawiciele Wydziału zaprezentowali badania bezpieczeństwa ładunków w łańcuchu dostaw prowadzone z wykorzystaniem automatycznej owijarki. Zaprezentowali również drukarkę 3D, która wykorzystywana jest do projektowania opakowań i palet, a następnie objaśnili, w jaki sposób bada się takie opakowania. Omówili oprogramowanie służące do symulacji procesów i modelowania matematycznego. Zaznaczyli, że dzięki zastosowaniu takiego oprogramowania można znacznie zmniejszyć koszty prac badawczych.
Eksperci Wydziału zaprezentowali również szkolenia, w których wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie Logistics Functional Area Services (LOGFAS). Szkolenia te prowadzone są w ramach studiów wojskowych, kursów narodowych oraz kursów NATO. Zaprezentowali również bazę szkoleniową i ofertę kursów międzynarodowych realizowanych na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaakcentowali przy tym możliwość wydawania certyfikatów o najwyższym możliwym statusie „NATO Approved”. Rozmawiano ponadto o wkładzie pracowników Wydziału w organizację jednego z największych ćwiczeń logistycznych NATO „Connected Logisticians”. Na koniec goście obejrzeli symulację przemieszczenia wojsk na poziomie operacyjnym przygotowaną z wykorzystaniem modułu Coalition Reception Staging Onward Movement (CORSOM).
LABORATORIA BIOMETRII, SYSTEMÓW OPTOELEKTRONICZNYCH I ZAGROŻEŃ CBRNE
W Instytucie Optoelektroniki delegacja miała okazję zwiedzić Laboratorium Biometrii i Sztucznej Inteligencji, gdzie przybliżono m.in. zagadnienia związane z systemami bezpieczeństwa. Eksperci przedstawili narzędzia, które pozwalają wykrywać próby kradzieży tożsamości w systemach biometrycznych, w szczególności dla modalności twarzy oraz odcisków palców, wykrywanie obiektów w termowizji i na obrazach terahercowych. Drugim prezentowanym obszarem była analiza obrazów medycznych, w szczególności obrazów dna oka, obrazów rentgenowskich płuc lub sekwencji obrazów echokardiograficznych.
Zespół Systemów Bezpieczeństwa pokazał dwa prototypy urządzeń kwantowych zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności transmisji danych. Gości zainteresowano nowymi sposobami ochrony danych przed coraz większymi zagrożeniami w świecie cyfrowym. System kwantowej dystrybucji klucza umożliwia bezpieczną wymianę kluczy kryptograficznych przy użyciu zjawisk kwantowych, a każda próba jego przechwycenia jest natychmiast wykrywana. Z kolei Kwantowy generator liczb losowych generuje wysoce nieprzewidywalny i unikalny ciąg liczb losowych, które są istotne dla dalszego szyfrowania.
Uczestnicy spotkania zostali także zaproszeni do Laboratorium Wojskowych Systemów Optoelektronicznych. Zgromadzone są tam wybrane fragmenty optoelektronicznych technologii wojskowych rozwijanych przez ostatnie lata w Zakładzie Technologii Optoelektronicznych Prototypy i demonstratory technologii zostały doprowadzone do wysokiego stopnia gotowości technologicznej, co oznacza możliwość sprawnego wdrożenia. Delegaci obejrzeli: moduły laserowego pomiaru odległości, laserowej łączności laserowej, laserowej identyfikacji swój-obcy, laserowe prędkościomierze, laserowe skanery wielospektralne do pracy na platformach latających, lidary do zdalnego wykrywania broni biologicznej i chemicznej, optoelektroniczne moduły do systemów obrony aktywnej przed ostrzałem przeciwpancernym, optoelektroniczne moduły do systemów tłumienia pożaru oraz system ostrzegania o promieniowaniu laserowym Obra ++.
Zaproszeni goście odwiedzili również Laboratorium Nanotechnologii Instytutu Optoelektroniki, w którym realizowane są prace badawcze związane z wytwarzaniem, charakteryzacją oraz zastosowaniami nanomateriałów, jak również wykrywaniem i identyfikacją materiałów niebezpiecznych (CBRNE) z zastosowaniem przenośnych systemów. Omówiono rezultaty prac badawczych realizowanych w ramach programów Unii Europejskiej, Europejskiej Agencji Obrony, NATO oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
oprac. Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT
fot. Sebastian Jurek