Studia podyplomowe BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE

Instytut Organizacji i Zarządzania

uruchamia w roku akademickim 2009/2010 2-semestralne PODYPLOMOWE STUDIA NIESTACJONARNE.  

BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE

Wyzwania, stające przed współczesnym  państwem, a szczególnie  wynikające z eskalacji zagrożeń o globalnym charakterze, wymagają od administracji publicznej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo sprawnego działania. Procesy globalizacji obok korzystnych z punktu widzenia rozwoju państw i społeczeństw zjawisk, powodują powstawanie sytuacji negatywnych.  Prawidłowa identyfikacja zagrożeń, prognozowanie, przeciwdziałanie, eliminowanie i usuwanie ich skutków to determinanty, którym w sytuacjach kryzysowych i zagrożeń sprostać muszą jednostki samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Zwiększenie efektywności działania organów administracji publicznej, służb, inspekcji i straży w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu państwa i obywateli, to zadanie, jakie uczelnia zakłada proponując uruchomienie studiów podyplomowych BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE

Przedmioty

Podstawy teorii bezpieczeństwa, prawne podstawy bezpieczeństwa, polityka bezpieczeństwa, strategia bezpieczeństwa, zarządzanie instytucjami bezpieczeństwa narodowego, system bezpieczeństwa narodowego, elementy protokołu dyplomatycznego, zarządzanie kryzysowe, system bezpieczeństwa europejskiego, polityka bezpieczeństwa UE, polityczna sfera bezpieczeństwa, militarna sfera bezpieczeństwa, kulturowa sfera bezpieczeństwa, bezpieczeństwo ekologiczne.

 

Cele kształcenia

Podstawowym celem kształcenia podyplomowych studiów na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe jest przygotowanie specjalistów do pracy w instytucjach cywilnych i wojskowych działających w ramach systemu bezpieczeństwa państwa oraz w strukturach bezpieczeństwa organizacji gospodarczych. Słuchacze będą mieli możliwość uzupełnienia i rozwinięcia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. W szczególności absolwenci tego kierunku mają szansę być zatrudnieni w zespołach reagowania kryzysowego na różnych szczeblach administracji państwowej, zwłaszcza w obszarze zastosowań informatyki i analizy systemowej.    

Studia adresowane są do

Absolwentów szkół wyższych, kadry kierowniczej administracji rządowej i samorządowej (gmin, powiatów, województw), pracowników zespołów zarządzania kryzysowego różnych szczebli oraz wszystkich zainteresowanych problemami bezpieczeństwa społecznego w sytuacjach zagrożeń dla życia, zdrowia i mienia obywateli oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Zakres tematyczny studiów

Prawne aspekty zarządzania kryzysowego, wybrane zagadnienia teorii konfliktów społecznych, komunikowania społecznego, zarządzania kryzysowego, podmioty zarządzania kryzysowego, organizacja i funkcjonowanie centrów zarządzania kryzysowego, plany kryzysowe, organizacja łączności, obieg informacji, rola i zadania mediów w zarządzaniu kryzysowym, zasady prowadzenia akcji ratunkowych, organizacja pomocy humanitarnej, logistyka, szkolenia i treningi w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof, akcji terrorystycznych, itp.

Kwalifikacje absolwenta

Absolwent powinien posiadać ogólną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Powinien rozumieć oraz umieć analizować i stosować zasady prawne oraz procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej i lokalnej. Powinien znać istotę bezpieczeństwa oraz jego uwarunkowania. Powinien znać zasady funkcjonowania podmiotów bezpieczeństwa. Powinien umieć rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz udostępniać informacje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także uczestniczyć w pracy zespołowej. Powinien umieć formułować problemy jakościowe i ilościowe z zakresu zarządzania kryzysowego. Absolwent powinien być przygotowany do pracy w strukturach administracji publicznej, organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych oraz zespołach reagowania kryzysowego.

 

 Perspektywy zawodowe

Absolwent otrzymujący świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z obszaru bezpieczeństwo narodowe posiada wiedzę oraz umiejętności z zakresu bezpieczeństwa. Może podjąć pracę w charakterze specjalisty w zespołach zarządzania kryzysowego na różnych szczeblach administracji państwowej, zwłaszcza w obszarze zastosowań informatyki i analizy systemowej oraz w polskich przedstawicielstwach w instytucjach bezpieczeństwa międzynarodowego. Uzyskuje on możliwość zajmowania stanowisk w organach administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorstwach, organizacjach oraz instytucjach odpowiedzialnych za organizowanie działań w sytuacjach kryzysowych. Absolwent może podjąć pracę w placówkach zagranicznych NATO, UE; w Siłach Zbrojnych RP; Policji; Straży Granicznej; Straży Pożarnej; Straży Marszałkowskiej; Straży Miejskiej; Służbie Celnej; Agencji Celnej; Inspekcji Transportu Drogowego; w firmach zajmujących się bezpieczeństwem oraz porządkiem publicznym; w przedsiębiorstwach sektora ochrony osób i mienia, organizacji konwojów oraz imprez masowych; w firmach zajmujących się projektowaniem oraz realizacją systemów zabezpieczenia i monitoringu technicznego;
w służbach likwidujących zagrożenia powodowane katastrofami naturalnymi, awariami technicznymi oraz działaniami terrorystycznymi; w państwowych instytucjach i jednostkach organizacyjnych zobowiązanych do ochrony i archiwizacji informacji niejawnych;
w przedsiębiorstwach, jednostkach naukowych, dydaktycznych i badawczo-rozwojowych oraz innych podmiotach archiwizujących i zabezpieczających informacje niejawne.
Wiedza zdobyta w trakcie studiów umożliwia również zajmowanie się zarządzaniem systemami teleinformatycznymi, ochroną danych, ochroną informacji, osób i mienia, a także problemami bezpieczeństwa pracy, produkcji i transportu.

Organizacja Studiów

Studia realizowane są w ciągu dwóch semestrów (październik – czerwiec). Program studiów obejmuje 240 godzin.Koszt studiów wynosi 4000,00zł. przy opłacie jednorazowej.(szczegółowe informacje www.wcy.wat.edu.pl zakładka popularne – opłaty za studia) Warunkiem przyjęcia na studia jest złożenie w Dziekanacie Wydziału Cybernetyki WAT, pok. nr 270 odpowiednich dokumentów:

odpis dyplomu,
podanie  na druku Uczelni,
kserokopia dowodu osobistego,
wpłata wpisowego (85,00 zł.),
zdjęcie.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia podyplomowe wnosi opłatęrekrutacyjną w wysokości 85 zł na konto:

BPH SA Warszawa nr: 23 1060 0034 0352 5048 0102 2305

 

Dokumenty można przesłać pocztą (najlepiej listem poleconym) na adres:

Wojskowa Akademia TechnicznaDziekanat

Wydziału Cybernetyki

pok. nr 270

ul. Gen. Sylwestra Kaliskiego 2,

00-908 Warszawa 49

 

Kontakt

Dziekanat Wydziału Cybernetyki WAT

Pani Dorota PYZA pok. nr 270

Tel. (0-22) 683 – 71-50

e-mail:dziekanat.wcy@wat.edu.pl

 

Szczegółowych informacji dotyczących studiów udziela:

Sekretariat Instytutu Organizacji i Zarządzania

Pani Jadwiga SKULSKA pok. nr 90

Tel. (0-22) 683 – 95-24

e-mail:jskulska@wat.edu.pl