Wspomnienie o Piotrze Kacprzyku

Piotr Kacprzyk, wieloletni pracownik Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, zmarł 21 kwietnia 2025 roku. 
Piotr Kacprzyk urodził się w 1963 roku w Legnicy. Po ukończeniu z dyplomem magistra matematyki studiów w Uniwersytecie Wrocławskim w 1987 roku odbył wojskowe przeszkolenie w Szkole Podchorążych Rezerwy, a w 1988 roku odbył praktykę oficerską w Wojskowej Akademii Technicznej w Katedrze Matematyki, po której wstąpił do zawodowej służby w stopniu podporucznika (do rezerwy przeszedł w 2003 roku) i od tego czasu nieprzerwanie pracował w Katedrze Matematyki, (do 1994 roku), Instytucie Matematyki i Badań Operacyjnych (1994-2003) i w Instytucie Matematyki i Kryptologii (2003-2025), najpierw jako asystent, od 1995 roku jako adiunkt i od 2020 roku jako profesor WAT (w Wydziale Cybernetyki od 1994 roku). W tym czasie pełnił funkcje kierownika Zakładu Analizy Matematycznej (1995-2005), zastępcy dyrektora (2005-2012 i 2016-2025) i dyrektora (2012-2016) Instytutu Matematyki i Kryptologii. 

Przeprowadził około dwunastu tysięcy godzin zajęć ze studentami w większości według autorskich sylabusów, szczególnie z trudnych przedmiotów z algebry abstrakcyjnej, do których przygotował podręcznik algebry dla kryptologów, udostępniany studentom. Uczestniczył w układaniu programów dla obu informatycznych kierunków studiów na Wydziale Cybernetyki. Uczestniczył w pracach Rady Wydziału Cybernetyki i wydziałowej Rady do spraw Kształcenia. Zawsze bardzo starannie przygotowywał się do zajęć, które prowadził z pasją, często znacznie więcej, niż był zobowiązany jako nauczyciel akademicki. Umiał jasno tłumaczyć trudne zagadnienia z różnych działów matematyki, szczególnie studentom kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo.

Zajmował się badaniami w dziedzinie równań różniczkowych cząstkowych, szczególnie zagadnieniami granicznymi dla równań termo-lepko-sprężystości i magnetohydrodynamiki. Jest autorem  lub współautorem trzydziestu artykułów naukowych z dziedziny równań różniczkowych cząstkowych (czternastu opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych) oraz kilkunastu wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych.

Był bardzo cenionym uczciwym i rzetelnym współpracownikiem i dobrym kolegą, uczynnym, spolegliwym i życzliwym. Będzie nam go brakować. Zostawił nam dobre wspomnienia o sobie.

Pogrzeb odbędzie się 12 czerwca w Legnicy.

 
.