Zespół z KZC zdobywa III miejsce podczas Hackathonu Hackology na Politechnice Lubelskiej
W dniach 19 – 20 października 2024 r. odbył się Hackathon Hackology na Politechnice Lubelskiej, podczas którego startowały dwa zespoły z KZC, jeden z nich zajął III miejsce! Było to wydarzenie, które zgromadziło ponad 80-ciu studentów z różnych dziedzin. Uczestnicy w ciągu 24 godzin rozwiązywali problemy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Konkurs był nie tylko okazją do wykorzystania zdobytej wiedzy, ale także do kreatywnego myślenia i pracy zespołowej. Podczas hackathonu uczestnicy mieli możliwość prezentowania swoich rozwiązań przed jury złożonym z ekspertów branżowych. Była to także doskonała okazja do eksploracji nowatorskich rozwiązań technologicznych i rozwijania umiejętności programistycznych oraz projektowych.
Podium dla narzędzia wykorzystującego AI do szybkiego testowania i analizy koncepcji produktów
Wśród uczestników Hackology znalazły się dwa zespoły z Koła Zainteresowań Cybernetycznych Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Pierwszy zespół „Blazing Code”, reprezentowany przez Michała Oręziaka, pchor. Marcina Laskowskiego, Karola Narożniaka, pchor. Jędrzeja Pytko zajął III miejsce, prezentując proof of concept (PoC) programu dokonującego eksploracyjnej analizy product market fit.
Jak wyjaśniali zespół „Blazing Code”:
o Według raportu McKinsey Digital 2021 global report: The state of new-business building, ponad połowa dochodu firm w ciągu 5 lat będzie uzyskiwana z produktów, które jeszcze nie powstały.
o Wg Eurostatu 99% firm w Europie to mali i średni przedsiębiorcy (MŚP), które często nie mają finansowych możliwości na uzyskanie analiz typu product-market-fit od dużych firm konsultingowych - Kreatywność działów sprzedaży MŚP ograniczona jest niskim budżetem na walidację eksperymentów przy ekstremalnie wysokich kosztach usług konsultingowych.
o Dzięki ich produktowi, przedsiębiorstwa mogłyby szybko odrzucać wadliwe koncepcje, testując 10, 100, 200 i więcej wersji koncepcji produktu. Nasz moduł ML, mógłby ciąć koszty analizy product market fit i skracać jej czas z miesięcy do minut, w przypadku MŚP często przewyższając benefit-to-cost ratio usług konsultingowych.
Docelowe narzędzie miałoby wykorzystywać kompaktową, wielowarstwową sieć neuronową, której wyniki byłyby analizowane przez multiagentowy workflow, generujący raport dostępny poprzez webową aplikację oraz API. Do stworzenia PoC początkowej wersji pipeline’u drużyna wykorzystała bibliotekę Keras oraz komercyjne API dużych modeli językowych. Aplikację webową zaimplementowali korzystając z bilbioteki React i framework’a Remix.
Drugi zespół tym razem poza podium, ale bogatszy o cenne doświadczenie
Drugi zespół, w skład którego weszli st. kpr. pchor. Damian Szymański, st. kpr. pchor. Paweł Klajna, st. kpr. pchor. Paweł Miksiewicz, st. kpr. pchor. Marek Marecki oraz st. kpr. pchor. Mikołaj Gierlotka, stworzył narzędzie analityczne oparte na modelach sztucznej inteligencji. Jego celem było przewidywanie przyszłych cen sprzedaży oraz identyfikowanie regionów, gdzie produkty mogą przynosić największe zyski. Narzędzie, w opinii drużyny ma duży potencjał do rozwoju o kolejne modele.
Jak powiedział opiekun KZC dr inż. Paweł Moszczyński:
„Jestem niezwykle dumny z naszych zespołów z Koła Zainteresowań Cybernetycznych, które wzięły udział w hackathonie Hackology. Świetne wyniki i ciekawe narzędzia, które stworzyli pokazują, że bardzo sprawnie i kreatywnie łączą umiejętność wytwarzania aplikacji webowych z sztuczną inteligencją. Zaledwie trzy tygodnie temu opracowali ciekawe narzędzie w hackathonie HackYeah chat Basia, który ułatwia rozliczenia podatkowe. System ten wykorzystywał zaawansowane technologie, takie jak wieloagentowa sztuczna inteligencja oraz Retrieval-augmented generation (RAG) w oparciu o wektorową bazę danych. Teraz zastosowali sztuczną inteligencję w zupełnie innych obszarach. To świadczy o ich wysokiej sprawności w pracy pod presją czasu, pomysłowości i biegłości w posługiwaniu się technologiami. Takie osiągnięcia nie tylko napawają mnie dumą, ale także są inspiracją dla wszystkich studentów, by dążyć do doskonałości. Gratuluję serdecznie!”
Integracja Środowisk Akademickich
Hackathon Hackology stanowił niepowtarzalną okazję do integracji środowisk akademickich z całej Polski z przedstawicielami biznesu oraz członkami kół naukowych. Wydarzenie to stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz doskonalenia umiejętności z zakresu analizy danych. Atmosfera zdrowej rywalizacji sprzyjała kreowaniu innowacyjnych rozwiązań, co jest niezbędne w dynamicznie rozwijającym się świecie technologii. 24 godzinny Hackathon Hackology był nie tylko konkursem, ale także platformą, która umożliwiła studentom rozwijanie pasji, zdobywanie cennych umiejętności oraz nawiązywanie relacji, które mogą zaowocować w przyszłości. Gratulujemy naszym reprezentantom i zapraszamy do wstąpienia do naszych kół naukowych KZC i Cyber Security! W tę środę 30.10.2024 o 17.30 sala 223 sztab pierwsze spotkanie sekcji AI KZC.
Tekst: Magdalena Moszczyńska
Fot. Hackology, st. kpr. pchor. Damian Szymański