Jubileuszowy „Zjazd Absolwentów WCY” – spotkanie z historią i przyszłością

W piątkowe popołudnie (23 maja br.), 50 lat po ukończeniu studiów, mury Wojskowej Akademii Technicznej ponownie odwiedzili absolwenci rocznika 1975 Wydziału Cybernetyki.

Powrót po 50 latach.

Spotkanie rozpoczęło się w samo południe w Sali Senatu. Wśród witających gości znaleźli się Rektor Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Kazimierz Worwa, prof. WAT, dziekan Wydziału Cybernetyki dr hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT oraz zastępca dziekana WCY płk dr inż. Rafał Kasprzyk.

Współczesna misja Wydziału Cybernetyki
Dziekan WCY opowiedział m.in. o obszarach badań i kierunkach kształcenia realizowanych obecnie na Wydziale Cybernetyki oraz o planowanych inwestycjach, w tym o budowie Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa.
Uroczystość była nie tylko okazją do wspomnień i podsumowań, lecz także do wyrażenia wdzięczności i uznania wobec rocznika, który odegrał ważną rolę w kształtowaniu polskiej informatyki. W wygłoszonych przemówieniach wielokrotnie podkreślano zarówno znaczenie dokonań absolwentów z 1975 roku, jak i ich wkład w rozwój nauki, sił zbrojnych i państwa.
Nowoczesne laboratoria – świadectwo rozwoju
Absolwenci mieli okazję zobaczyć, jak bardzo zmieniła się ich Alma Mater. Zwiedzili laboratoria Wydziału Cybernetyki. Na trasie znalazły się:

  • Laboratorium Zobrazowania Wielkoformatowego i Symulacji Rozszerzonej, w którym zapoznali się z szerokimi możliwościami wykorzystania środowisk wirtualnych do celów szkoleniowych i edukacyjnych. Mjr dr inż. Tomasz Gutowski zaprezentował wielkoformatowy ekran półsferyczny, który pozwala na realistyczne odwzorowanie działań wojskowych z wykorzystaniem rzeczywistego sprzętu. Dzięki zaawansowanej technologii obrazu i symulacji, uczestnicy mogli zobaczyć, jak wygląda trening dla stanowisk obserwacyjnych.
  • Sala Szkolenia Załóg Wozów Bojowych, gdzie mjr Gutowski omówił sposób działania symulatorów wykorzystywanych do szkolenia załóg pojazdów bojowych, takich jak transportery Rosomak.
  • Drugie laboratorium Zobrazowania Wielkoformatowego i Symulacji Rozszerzonej, w którym por. mgr inż. Michał Zimoń wraz z podchorążymi zademonstrowali możliwości nowoczesnych symulatorów stosowanych w lotnictwie, motoryzacji i wirtualnej rzeczywistości.

 

Wspomnienia, które łączą pokolenia
Spotkaniu towarzyszyła publikacja wspomnieniowa zatytułowana "Absolwenci Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej 1975", przygotowana specjalnie na tę okazję, stanowiąca cenne świadectwo historii i więzi łączących rocznik 1975 z uczelnią.

Zjazd pełen emocji i dumy
To jubileuszowe wydarzenie było pełne emocji, wzruszeń, wspomnień i refleksji – ale też dumy z przebytej drogi i roli, jaką Absolwenci odegrali w polskiej nauce oraz obronności.

Tekst: Karolina Krawczyńska

Fot. Mariusz Maciejewski

Zjazd absolwentów