30-lecie instytutów: Symulator Rozprzestrzeniania się Epidemii Chorób Przenoszonych Drogą Pokarmową
W 2024 r. instytuty Wydziału Cybernetyki obchodziły 30-lecie istnienia. Z tej okazji przypominamy wybrane projekty/wdrożenia, które zostały opracowane przez pracowników WCY. Jednym z tych projektów jest Symulator Rozprzestrzeniania się Epidemii Chorób Przenoszonych Drogą Pokarmową. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Tadeusz Nowicki, prof. WAT – dyrektor Instytutu Systemów Informatycznych.
Symulator programowy służy generowaniu możliwych przebiegów epidemii chorób przenoszonych drogą pokarmową. W procesach generowania epidemii rozpatrywane są następujące patogeny powodujące stany chorobowe: bakterie e-coli, bakterie wąglika, bakterie cholery, bakterie salmonelli, bakterie shigielli, toksyny botulinowe (jad), toksyny gronkowcowe, toksyny rycynowe (jad) oraz toksyny campylobacter. Nośnikami patogenów są w tym przypadku substancje: żywność zwierzęca i roślinna lub woda, przenoszące patogeny i dostające się do drogi pokarmowej osobników. Nośniki te mają w symulatorze rożnego typu atrybuty, w tym wielkość substancji z patogenami, ich rozmieszczenie, drogi dystrybucji itd. Rozpatruje się przy tym model terytorialny rozwoju epidemii.
W symulatorze pamiętane jest to, z jakiego źródła (ogniska) pochodzi substancja powodująca dane schorzenie, można taką cechę przypisać również do chorego. Można też w danym punkcie obszaru notować przepływ substancji z patogenem oraz liczbę zachorowań związanych z danym źródłem. Kontrolowana jest również ilość substancji w poszczególnych ogniskach. Symulator pozwala na zebranie licznych charakterystyk rozwoju epidemii w rozpatrywanym obszarze.
Symulator jest jednym z wyników projektu finansowanego z funduszy NCBiR: „Modelowanie i symulacja procesów oraz określenie komputerowo wspomaganych procedur w zakresie zarządzania ryzykiem bezpieczeństwa żywności i żywienia”. Konsorcjum: WIHiE, WAT, PW, SGGW, ICHTJ.
Zaprojektowany z myślą o wsparciu instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności, symulator stanowi użyteczne narzędzie umożliwiające analizę potencjalnych scenariuszy kryzysowych oraz opracowanie skutecznych strategii prewencyjnych i reagowania. Modelowanie przestrzenno-czasowe oraz możliwości parametryzacji różnorodnych czynników wpływających na rozwój epidemii sprawiło, że narzędzie to znalazło zastosowanie w badaniach naukowych i rozwojem kompetencji instytucji zajmujących się ochroną zdrowia.
Grafika: WCY