30-lecie instytutów: Generator Koprocesora Kryptograficznego Operującego na Elementach z Ciała Gf(2n)

W 2024 r. instytuty Wydziału Cybernetyki obchodziły jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji przypominamy wybrane projekty i wdrożenia opracowane przez pracowników Wydziału Cybernetyki. Jednym z wdrożeń jest opracowany w  latach 2009-2011 Generator Koprocesora Kryptograficznego Operującego na Elementach z Ciała Gf(2n). Do prac nad projektem został powołany specjalny zespół składający się z pracowników naukowych Instytutu Matematyki i Kryptologii.

Urządzenie jest rezultatem projektu rozwojowego Nr O R00 0043 07 pt. „Demonstrator technologii generatora koprocesora kryptograficznego operującego na elementach z ciała GF(2n)” (29.06.2009 – 29.06.2011) zrealizowanego w ramach konsorcjum Nauki i Przemysłu Wojskowej Akademii Technicznej i firmy WASKO S.A.  Generator stanowi unikalne narzędzie wspomagające projektanta systemów kryptograficznych z zakresu projektowania implementacji rozwiązań klucza publicznego na krzywych eliptycznych oraz do wytwarzania implementacji systemów kryptograficznych dla struktur FPGA i ASIC wykonujących obliczenia na krzywych eliptycznych projektowanych systemów. Generator ma strategiczne znaczenie dla przyśpieszania konstrukcji nowych rozwiązań klucza publicznego opartego na elementach z ciała charakterystyki 2. Aplikacja generatora jest unikalnym w skali światowej rozwiązaniem. Umożliwia generowanie kodu w języku opisu sprzętu VHDL oraz AHDL, definiującego strukturę jądra kryptograficznego. Innowacją jest to, że skonstruowane wzorcowe rozwiązanie oprócz tego, że jest najmniejsze, to umożliwia obliczenia dla dowolnego wielomianu pierwotnego danego stopnia bez zmiany koprocesora. Następną innowacją jest fakt, że wykazano możliwość dekompozycji układu mnożącego w sposób niespotykany dotychczas w literaturze światowej. Udowodniono również, że rozwiązanie jest zabezpieczone także przed atakiem poboru mocy. 

Urządzenie zostało wyróżnione:

  • Brązowym medalem na 111. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concurs Lepine”, Paryż 2012.
  • Złotym Medalem na 61.  Międzynarodowych Targach Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA, Bruksela 15-17.11.2012.
  • Dyplomem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Giełdzie Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Wystawach Wynalazczości w 2012 roku, Warszawa 5-7.02.2013.

 

Opracowanie i wdrożenie Generatora Koprocesora Kryptograficznego stanowiło znaczący krok w rozwoju technologii kryptograficznych, a jego unikalne właściwości znalazły uznanie na arenie międzynarodowej. Liczne nagrody, podkreślają jego znaczenie w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego.

Źródło: WAT

Grafika: WCY

30-lecie Instytutów, IMK, Generator Koprocesora Kryptograficznego