XVI Warszawskie Dni Informatyki – największa konferencja IT & Data Science w Polsce
W dniach 4-5 kwietnia 2025 roku odbyła się XVI edycja Warszawskich Dni Informatyki – największej w Polsce konferencji poświęconej IT oraz Data Science. Wydarzenie zgromadziło tysiące entuzjastów technologii, ekspertów oraz przedstawicieli wiodących firm i instytucji. Uczestnicy mieli okazję skorzystać z ponad 300 prelekcji w ramach 25 ścieżek tematycznych, dostępnych zarówno online, jak i stacjonarnie na Politechnice Warszawskiej. W tegorocznej edycji nie zabrakło również silnych akcentów związanych z Wydziałem Cybernetyki WAT. Podczas uroczystego otwarcia głos zabrał dziekan Wydziału Cybernetyki, dr hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT, a jednym z najbardziej obleganych i wysoko ocenianych wystąpień była prelekcja naszego adiunkta – gen. bryg. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego.
WAT kolebką WDI
Wydział Cybernetyki od samego początku uczestniczy i wspiera WDI. Warto podkreślić że pierwsza edycja odbyła się szesnaście lat temu w WAT, a prezesem Fundacji Academic Partners organizującej WDI jest absolwent Wydziału Cybernetyki dr Michał Bijata. Tegoroczne, oficjalne otwarcie konferencji odbyło się w sobotę, 5 kwietnia, w obecności znamienitych gości reprezentujących zarówno środowisko akademickie, jak i sektor biznesowy oraz administrację publiczną. Podczas otwarcia głos zabrał m.in. dziekan Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, dr hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT, który podkreślił historyczne i merytoryczne związki WDI z WAT-em:
– „Warszawskie Dni Informatyki są nierozerwalnie związane z Wydziałem Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, który reprezentuję.”
– powiedział.
– „Pierwsza edycja WDI odbyła się w roku 2010 w murach WAT, a głównym koordynatorem przedsięwzięcia był dr Michał Bijata – wówczas student, dziś doktor i lider organizacji stojącej za tym wyjątkowym wydarzeniem. (…)
Wydział Cybernetyki WAT wspierał każdą z dotychczasowych edycji WDI: zarówno udziałem prelegentów, wykładowców Wydziału, jak i studentów, którzy i dzisiaj są obecni, i których chciałbym gorąco pozdrowić. Dzisiaj wśród prelegentów, można powiedzieć tradycyjnie, usłyszą Państwo pracowników Wydziału Cybernetyki: m.in. gen. bryg. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego, zastępcę Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – również absolwenta Wydziału Cybernetyki, mentora wielu zespołów studenckich z Wydziału, które uzyskiwały najwyższe lokaty w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach programowania i projektowania oprogramowania.”
- podkreślił dziekan.
Z kolei dr Krzysztof Gawkowski, Wicepremier i Minister Cyfryzacji, zwrócił uwagę na kluczową rolę innowacji w budowaniu konkurencyjnej gospodarki opartej na nowych technologiach. Na scenie pojawili się również przedstawiciele wiodących firm technologicznych, takich jak Microsoft, Asseco czy PwC, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.
WDI 2025: wiedza, bezpieczeństwo, przyszłość
Bogaty program konferencji obejmował szeroką gamę zagadnień związanych z najnowszymi trendami technologicznymi i wyzwaniami współczesnego IT. Prelekcje poświęcone były m.in. sztucznej inteligencji i machine learningowi, w tym etyce algorytmów, uprzedzeniom w modelach AI oraz ich wykorzystaniu w biznesie. Cyberbezpieczeństwo było kolejnym istotnym obszarem, w ramach którego omawiano metody ataków hakerskich, techniki threat huntingu i analizę śladów cyfrowych w śledztwach cyberprzestępczych. Nie zabrakło również tematów związanych z blockchainem i finansami, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji do przeciwdziałania praniu pieniędzy i monitorowania transakcji. Eksperci zajmujący się technologiami chmurowymi i DevOps zaprezentowali najlepsze praktyki w zakresie Kubernetes i FinOps, a specjaliści z branży gamedev i VR omówili najnowsze techniki immersji w projektowaniu narracji gier komputerowych, analizując przypadek Cyberpunk 2077. Prezentacje poświęcone nowoczesnym technologiom, takim jak robotyka, quantum computing czy rozwój Internetu Rzeczy, dopełniły całości i zapewniły uczestnikom dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat przyszłości branży.
– „Na Wydziale Cybernetyki WAT kształcimy studentów cywilnych i wojskowych na dwóch kierunkach studiów związanych z nowoczesnymi technologiami: informatyce oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwie. Od marca uruchomiliśmy też specjalność ‘informatyka kwantowa’ na studiach II stopnia – jako jedni z nielicznych w Polsce”
– mówił prof. Tarapata, podkreślając rolę WAT w rozwoju kompetencji cyfrowych na potrzeby zarówno rynku cywilnego, jak i bezpieczeństwa państwa.
Generał na scenie Warszawskich Dni Informatyki
Jednym z najmocniejszych punktów konferencji byli prelegenci – doświadczeni praktycy, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Jednym z najmocniejszych punktów konferencji byli prelegenci – doświadczeni praktycy, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Gen. bryg. dr inż. Mariusz Chmielewski – Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zaprezentował, strategiczne obszary rozwoju AI, które zmieniają oblicze współczesnych konfliktów. Podkreślił rosnącą rolę AI w procesach decyzyjnych, autonomizacji systemów bojowych oraz budowie przewagi informacyjnej.
Wojna w Ukrainie dostarczyła cennych obserwacji na temat współczesnych konfliktów zbrojnych, szczególnie w kontekście wykorzystania dronów i ich wpływu na przebieg działań wojennych. Generał Mariusz Chmielewski zaznaczył, że jednym z kluczowych kierunków ich rozwoju jest zwiększanie autonomii – dzięki sztucznej inteligencji drony mają samodzielnie wykrywać cele, prowadzić ataki oraz lokalizować obiekty bez potrzeby łączności z operatorem czy GPS.
Coraz większe znaczenie zyskują także roje dronów – systemy zdolne do współdziałania, dzielenia zadań i podejmowania decyzji w sposób autonomiczny. Jak podkreślił generał, bezzałogowce będą jednym z decydujących elementów przewagi na nowoczesnym polu walki.
WDI z perspektywy studenta
Warszawskie Dni Informatyki wyróżniały się elastycznym formatem, pozwalającym uczestnikom na wybór preferowanego sposobu udziału. Wydarzenie było dostępne zarówno online, gdzie prelekcje transmitowano na żywo z możliwością interaktywnego uczestnictwa w sesjach Q&A, jak i stacjonarnie, gdzie uczestnicy mieli okazję wysłuchać 35-minutowych wystąpień oraz wziąć udział w sesjach networkingowych, zakończonych wieczornym afterparty. Dodatkowo, wszystkie nagrania zostały udostępnione w formie VoD, umożliwiając ich odtwarzanie przez kolejne trzy miesiące po zakończeniu konferencji. Tak nowoczesna formuła sprawiła, że każdy mógł dostosować swój udział do indywidualnych preferencji, niezależnie od miejsca zamieszkania czy dostępności czasowej. Wydział Cybernetyki jako patron wydarzenia otrzymał pulę bezpłatnych wejściówek na WDI dla studentów WCY. O tym co daje uczestnictwo w Warszawskich Dniach Informatyki zapytaliśmy naszych studentów:
"Warszawskie Dni Informatyki to wydarzenie, które w szczególności umożliwia rozwój osobisty. My jako uczestnicy mamy okazję wysłuchać interesujących wykładów, poznać technologie stosowane w praktyce oraz trendy w rozwoju informatyki. To również szansa na spotkanie ludzi z różnych uczelni i zapoznanie się z ofertami praktyk od dużych firm dla studentów kierunków informatycznych. Na wydarzeniu możemy zdobyć gadżety, takie jak naklejki czy termosy. Podsumowując, event ten pozwala na zdobycie nowej wiedzy i budowanie wartościowych kontaktów, co może mieć pozytywny wpływ na naszą przyszłą karierę."
– powiedział Sebastian Kuliś – student WCY.
"Warszawskie Dni Informatyki to świetna okazja do poznania aktualnych trendów w branży IT i Cybersec, poszerzenia swojej wiedzy w tym zakresie, a także spotkania specjalistów reprezentujących różne firmy i nawiązania kontaktów - to między innymi dlatego zdecydowałem się na uczestnictwo również w tym roku. Gros ciekawych prelekcji i zagadnień oraz multum cennych rozmów z ekspertami potwierdziły tylko moje przekonania; za rok na pewno również się pojawię. A gadżety od partnerów i koszulka stanowią miły dodatek do całości."
– dodał kolejny student Tymoteusz Kościuszko.
"Warszawskie Dni Informatyki to niesamowite wydarzenie, które daje możliwość poznania niezwykle interesujących, pracowitych i wybitnych postaci ze świata IT. Bardzo duża liczba prelekcji w których każdy znajdzie coś dla siebie na często już najwyższym światowym poziomie. Dla nas studentów jest to szansa poznania ekspertów w wielu dziedzinach, rozmów z czołowymi firmami z branży i kolejny krok do rozwoju naszych własnych karier. Jesteśmy niesamowicie dumni, że jako studenci Wojskowej Akademii Technicznej - Wydziału Cybernetyki po raz kolejny mogliśmy brać udział w tym święcie informatyki.”
– przyznał kpr. pchor. Maciej Ksobiak – przewodniczący Rady Samorządu WCY.
Sukces XVI edycji WDI
Warszawskie Dni Informatyki 2025 po raz kolejny potwierdziły swoją pozycję jako jedno z najważniejszych wydarzeń IT w Polsce. Bogata tematyka, obecność czołowych specjalistów oraz nowoczesna formuła konferencji sprawiły, że każdy uczestnik – niezależnie od poziomu zaawansowania – mógł znaleźć wartościowe treści dopasowane do swoich zainteresowań.
"Warszawskie Dni Informatyki to dobre miejsce do poszerzenia swoich umiejętności. Prelekcje są na różne, ciekawe tematy - każdy z branży IT znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo, w trakcie wydarzenia odbywa się także giełda pracy, na której można porozmawiać z pracodawcami, co szczególnie dla osób wchodzących na rynek IT jest przydatne."
– powiedział Łukasz Piętka, student Wydziału Cybernetyki.
Wydarzenie nie tylko dostarczyło solidnej dawki wiedzy, ale również stworzyło przestrzeń do dyskusji, nawiązywania kontaktów i poznawania najnowszych technologii, które kształtują przyszłość branży. Już teraz można z niecierpliwością oczekiwać kolejnej edycji, która z pewnością przyniesie jeszcze więcej wartościowych doświadczeń.
Tekst: Magdalena Moszczyńska
Fot. Maciej Ksobiak